Genel

Verimli Alışverişin Yolları Nelerdir?

Alışveriş yapmak istediğiniz de nasıl bir yol izliyorsunuz? Genellikle ev alışverişi söz konusu olduğunda ani kararlar alınır. Bu da alışverişin oldukça verimsiz olması ile sonuçlanır. Sizin için verimli alışverişin olmazsa olmalarını bir araya topladık. Aşağıda belirttiğimiz liste sadece ev alışverişi için değil, ihtiyaca yönelik alınacak her şey için geçerlidir. Dilerseniz aşağıda verdiğimiz püf noktalarından yararlanarak internetten de alışveriş yapabilirsiniz.

Gerçekten İhtiyacınız var mı?

Almayı düşündüğünüz ürüne gerçekten ihtiyacınız var mı? Sizde satın alıp alıp kullanmadığınız ürünlerden şikayetçi misiniz? O zaman kendinize bu soruyu sorarak başlayabilirsiniz. Ben bu ürünü gerçekten satın almalı mıyım? Kendinize bu soruyu sorabiliyor ve gerçekten o ürünü kullanacağınız pek çok yer olduğunu düşünüyorsanız satın alabilirsiniz. Burada o ürünün gıda – giyim yada teknoloji üzerine bir ürün olması hiç fark etmeyecektir.

Daha Ucuzunu Bulabilir miyim?

Bir ürünü satın almadan önce hem internetten hem de fiziki olarak farklı mağazalarda fiyatlarını karşılaştırın. Gerçekten indirime girebileceği gibi kampanyalar dahilinde de indirimli bir şekilde satın alınabilir. Bu sebeple internette araştırma yapmakta ve kampanyaları beklemekte bir sakınca bulunmamaktadır. Sabırla bekleyin. Şu ana kadar hiçbir teknoloji ürünü yoktur ki, piyasaya çıktığı fiyatla satışa devam etsin. Her zaman için indirime girecektir.

Yeninin Eskisine Göz Atın

Başlık biraz karmaşık olabilir ama burada şunu kastediyoruz: Yeni çıkan hiçbir ürünü almakta acele etmeyin. Genellikle piyasaya yeni sürülen ürünler, piyasasının belirlenmesi için ortalama üzeri fiyatlara satılır. Kısa süre sonra fiyatı düşüşe geçecektir. Ayrıca yeni modelin bir eskisi yeni ürün piyasaya sürüldükten sonra fiyatı düşmeye geçer.

Acele etmeyin, hiçbir ürün son ürün değildir. Almayı düşündüğünüz ürünün farklı modellerine bakmaya çalışın.

Hiçbir Ürün Alternatifsiz Değildir

Yapılan araştırmalar göstermiştir ki, iğneden – cep telefonuna, kıyafetten – bahçe makasına kadar her ürün en azından kendi kalitesinde 3 – 10 marka ile rekabet halindedir. Sadece o konuda hizmet veren ve tek olan hiçbir marka ve ürün bulunmaz. Bu sebeple size son derece mantıklı gelen ürünleri iyice araştırırsanız çok daha iyisine daha ekonomik bir şekilde ulaşmanız mümkün olacaktır.

Sonuç Olarak Verimli Alışveriş

Verimli alışveriş yapmanın en mantıklı yolu, acele etmemek ve sakin olmaktan geçer. O sebeple alışveriş yapmadan önce:

  • Araştırma yapmak
  • Piyasaya göz atmak
  • Alternatifleri değerlendirmek

Satın alacağınız ya da almayı düşündüğünüz tüm ürünler için olmazsa olmazdır. Sonrasında yavaş yavaş verimli alışverişe doğru yol alırsınız.

“Alışveriş Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler” yazımızı okumak için Hemen Tıklayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir