Genel

Alışveriş Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hayat pahalılığının etkisini artırdığı günleri yaşıyoruz. Her geçen gün yeni bir zaman haberi doğrudan ya da dolaylı olarak satın aldığımız ürünleri etkiliyor. İyi bir alışveriş için nelere dikkat etmeli? Mutlaka yapılması gereken ya da uzak durulması gerekenler nelerdir?

Alışverişinize mutlaka kategorilere ayırarak başlayın! Genellikle zincir marketlerde; teknoloji – ev eşyaları – çocuk oyuncakları – gıda ve giyim ürünleri bir arada satılır. Eksik olmadığı halde fazladan alışveriş yapmanız için muhteşem bir tuzaktır. Bu tuzaktan uzak durmak adına liste çıkarın.

Haftalık Eksikliklerinizi Not Edin

Cep telefonunuzda ya da kullanıyorsanız ajandanızda haftalık olarak alınacakları not edin. Alışverişe çıkmadan önce ev içerisinde aklınıza gelen eksikleri de buraya ekleyin. Sonrasında alışverişe çıkın. Çok önemli olmadığı sürece alışveriş listenizin dışına çıkmamaya gayret gösterin.

Alışverişinizi aceleye getirmeyin!

Genellikle apar topar yapılan alışverişlerde mantıklı düşünemeyebilirsiniz. Bu sebeple alışverişinizi geniş bir zaman aralığında yapmaya çalışın. Son ana bırakmayın ve alışverişten sonra başka bir yere gitmeyin.

İmkân dahilinde birden fazla marketi dolaşmaya gayre gösterin. Bu sayede fiyatlar hakkında bilgi sahibi olmanız mümkün olur. Günümüzde rahat fiyat karşılaştırması yapmanız için pek çok ürün fiyat bilgilerinin bir arada yer aldığı internet siteleri bulunur. Bunları tercih edebilirsiniz.

Alışverişe Yemekten Sonra Çıkın

Ambalajların ve gıdaların çekiciliğinden etkilenmemek için mümkünse alışverişe yemekten sonra çıkın. Böyle bir imkânınız bulunmuyorsa alışverişe tok karnına gitmeye gayret gösterin. Alışveriş yaptığınız marketin, fırın bölümü bulunuyorsa oraya en son uğrayın. Çünkü fırın bölümündeki kokular sizi acıktıracak ve ihtiyacınız olmayan gıdalar almanıza neden olacaktır.

Birim Fiyatına Dikkat Edin

Alışveriş esnasında satılan ürünlerin birim fiyatına mutlaka dikkat edin. Örneğin 400 gram tereyağı ile 600 gram tereyağı arasında kararsız kaldıysanız kilogram fiyatlarına göz atın. Tabii ki bu konuda markanın kalitesi de devreye girecektir. Yine de birim fiyatı konusunda sorun yaşamamak adına markalarınızı önceden belirlemeyi tercih edebilirsiniz.

Satın Aldığınız Kaplar Önemlidir

Sirke benzeri asitli ürünlerden satın alacaksanız plastik kaplarda olmamasına dikkat edin. Bu ürünler zaman içerisinde plastik içeriğin suyuna karışmasına neden olabilir. Bu tarz ürünleri mümkün mertebe cam kapta almaya çalışın.

Bütçenizi her zaman için düşük tutun. Kendinize sıklıkla bu ürüne gerçekten ihtiyacım var mı? Sorusunu sormaya çalışın.

Mantıklı hareket ederseniz hem listenizi azaltır hem de kâra geçebilirsiniz. Alışveriş listesi söz konusu olduğunda, her zaman için birbirinin alternatifi olan markalar olduğu gibi marketlerde olabilir. Tek bir markete bağlı kalmayın. İmkan dahilinde birbirinden farklı marketlere uğramaya çalışın.

Sıklıkla yapılan bir diğer hata ise kasa arkası ürünler olarak dikkat çeker. Genellikle marketler belli bir miktarın üzerine çıkıldığında kasanın hemen arkasında duran indirimli ürünlerden alıp almayacağınızı sorarlar. Genellikle dayanıklı tüketim malzemeleri, temizlik ürünleri, çaylar ve şekerlemeler bu listede yer alır. Kişide, bunu şimdi alayım nasılsa sonra ihtiyacım olur düşüncesi oluşturulur.

Yalnız bu durum her zaman için mantıksız bir adımdır. Asıl yapılması gereken şey, satın almayı düşündüğünüz bu ürünlerin listenizde olup olmamasıdır. Eğer bu ürünler listenizde yer almıyorsa boşuna satın almanın hiçbir anlamı olmayacaktır.

“Verimli Alışveriş Yolları” yazımızı okumak için Hemen Tıklayın.

Tekin Ozalit Reklam ve Dijital Baskı Hizmetleri

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir