İş hayatında çalışanların ve kurumların  en çok karşılaşmış olduğu kavramlardan biridir Kaşe. Kaşe, özel ve resmi işlerde kullanılır ve üzerinde iş yerine ait bilgiler bulunur. Bu bilgileri kâğıda baskı yapar ve tekrar tekrar yazılmasını kolaylaştırır. Tutamaklı gereç, mühür, damga isimleri ile de bilinir.

Kamu ve özel sektör dallarında kullanılmak üzere hazırlanan kaşelerin temel amacı, iş süreçlerini adha güvenilir hale getirmektir. Çünkü kaşe sahibi, kaşesini herhangi bir belgeye basarsa eğer, bastığı belgelerin kaşe sahibi tarafından onaylandığı ve belgelerin kime ya da hangi firmaya ait olduğu resmi olarak bilinmektedir. Dolayısı ile alanında yetkili kişilerin ve kurumların kesinlikle bir kaşeye sahip olması önemlidir.

Şirket Kaşelerinde Olması Gereken Bilgiler:

Şirketin İsmi Ve Unvanı

Resmi olarak kayıtlı olan ticari şirketin ismi ve unvanı, kaşenin görülebilen herhangi bir yerinde okunaklı bir şekilde yazılmak zorundadır.

Şirketin Sicil Numarası

Resmi olarak kayıtlı olan ticari şirketin kaşesinde, sicil numarası bulunmak zorundadır.

Şirketin Vergi Dairesi Ve Numarası

Şirketin bağlı olduğu vergi dairesi ve vergi numarası da kaşede bulunmak zorundadır.

İşletmeye Ait Bilgiler

Kaşede bulunması zorunlu olan bir diğer bilgi ise, işletmenin merkez adresi, telefonu ve faks bilgileridir. Bu bilgiler kaşede aynı yerde hep birlikte bulunmalıdır.

Web Sitesi Ve Mail Adresi

Kaşe’de bulunması gereken bilgilerden biri de şirketin web sitesi ve mail adresidir. Bu bilgi zorunlu ve diğerleri kadar önemli değildir ancak bazı işletmeler ekliyor.

Comments (03)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Add to cart