Blog

UV Baskı Nedir? Lateks Baskı Nedir?

UV Baskı Nedir Lateks Baskı Nedir?

UV baskı her türlü malzemeye baskı yapmaya olanak sağlayan üst düzey bir teknolojidir. Yüksek baskı kapasitesine sahip olması sebebiyle baskılar oldukça net ve canlı gözükür en önemli özelliklerinden biri ise istediğiniz adette baskı yapılabilmesidir.

UV baskı nasıl yapılır?

UV baskı dijital reklam sektörünün sıklıkla kullandığı bir baskı tekniğidir. Bu teknikte özel geliştirilmiş yazıcılar kullanılmaktadır.

 Teknik gayet basittir baskı yapılacak yüzeye püskürtülen mürekkep Ultraviyole ışınlar sayesinde kurutul maktadır. Kullanılan bu teknik sayesinde mürekkep daha kısa sürede kuruduğundan baskılar daha kısa sürede hazırlanır diğer birçok baskı tekniği güneş ışınlarından veya olumsuz hava koşullarından etkilenirken ve baskı tekniği ile hazırlanan baskılar dış etkenlerden etkilenmezler.

UV Baskının Avantajları

Bu teknikle hazırlanan ürünler birçok avantaja sahiptir. Öncelikle hazırlanma aşaması çok hızlıdır. Bu baskı tekniğinde UV ışınlarının kullanımından dolayı çok çabuk kurur. Acil yetişmesi gereken işlerde zamandan çok büyük tasarruf sağlar. İstediğiniz malzeme üzerine baskı yapma olanağı sağlamaktadır.

 Eski dönemlerde kullanılan baskı teknolojilerine göre geliştirilen en hızlı alternatiftir ve Uv baskı tekniği ile yapılan baskılar çok uzun ömürlüdür. UV tekniği ile hazırlanmış ürünler dış koşullardan etkilenmediği gibi açık hava şartlarında bile renk solması ve yıpranma olmayacağından uzun süreli kullanıma uygundur.

Uzun ömürlü solmayan renkler de baskılar elde edilir. UV baskı tekniğinde özel bir mürekkep kullanılır. UV ışınlarını aldıktan sonra en canlı görüntülü ulaşmak için özel üretilmiştir.

UV Baskı Hangi Yüzeylere Uygulanır?

Ultraviyole ışın ve özel mürekkebin kullandığı bu teknikle kağıt, yapışkan malzeme veya akrilik yüzeyler gibi farklı yüzeylere mürekkebim püskürtülmesi sağlanır ardından bu mürekkep UV ışınları ile kurutulur. Bu gerçekten hızlı sonuç veren bir tekniktir.

Lateks Baskı Nedir, Nasıl Yapılır?

Latex baskı su bazlı boyaların kullanıldığı bir baskı alternatifidir. Lateks baskıda su bazlı boyalar kullanıldığından doğaya diğer baskı türleri kadar zarar vermez. Doğa dostu bir baskı türüdür.

Lateks baskı teknolojisi su bazlı boyaların kullanılması ile yapılan uygulamalardır. Doğa dostu çevreci bir teknolojidir.

Lateks Baskının Uygulama Alanları Nelerdir?

Latex, lateks baskıda kullanılan boyaların su bazlı, doğa dostu olmaları sebebiyle kullanım alanları çok geniştir. İnsan sağlığının ön planda olduğu her alanda okul, hastane, restoran vb. iç mekânlarda ve hatta dış mekânlarda da kullanıla bilinir. Kokusuz bir boya olduğundan iç mekânlarda kapalı alanlarda solunum problemi olan kişilerde de rahatsızlık yapmaz.

Kokusuz su bazlı boya kullanımından dolayı bu baskı tekniği daha çok iç mekan için kullanılsa da Lateks baskı tekniği  ile gerçekleştirilen baskılar dış mekanlarda da 3 ila 5 yıl kalitesinden kaybetmeden kullanım olanağı sağlamaktadır.

Lateks Baskının Sağladığı Avantajlar

Lateks baskı tekniğinde kullanılan boyalar kokusuz olduğundan Çevre Sağlık Standartları gerektiren mekanlarda hastane, okul, kreş vb. Alanlarda kullanıma yönelik baskı yapmak için çok uygundur. Yüksek sağlık kriterlerine sahip ortam ve müşterilere hitap eder. Tek makinede çok farklı iş üretme imkanı ile birlikte üstün boya teknolojisi ile kaliteli sağlıklı işlerin çıkması sağlanmaktadır.

Öte yandan çizilmelere karşı Üstün direnç sağlayan eş bir lateks boya teknolojisi son işlem sırasında hasar riskini en aza indirir boyalar kurmak için ek zamana ihtiyaç duymazlar ve laminasyon uygulaması gerektirmezler. Baskılar hem kuru hem de uygulamaya hazır bir şekilde çıkmış olur. Baskıya kısa zamanda olması bu yeni nesil dijital teknolojilerin tercih edilmesinin en büyük sebeplerindendir. Tasarımcılar için ihtiyaç olan CMYK modunda doğru renkleri sağlayan model makinelerde mevcuttur. Bu modellerde makine renkleri otomatik olarak ayarlar.

Lateks Baskı Hangi Yüzeylere Uygulanır?

Lateks baskı uygulama alanı oldukça geniştir. Sadece etiket branda ile sınırlı kalmaz duvar kâğıdı kanvas, kâğıt, kumaş, şeffaf folyo, PVC, tekstil ürünleri, ısıya hassas materyaller kullanım alanlarındandır.

Sadece reklamcılıkta değil iç dekorasyon tekstil  ürünlerinin tasarlanması da onu tercih edilen bir baskı tekniği olmasını sağlıyor. Günümüz teknolojilerinde hızlı olmak ve alternatif üretim yolları bulmak, çok önemli ayrıca doğayı koruyan ürünler gelecek nesillerin sağlığını korumak adına ayrıca değer taşımaktadır. Yapılacak olan baskıların kalitesi aynı zamanda işletmelerin imajını da müşteriye yansıtmak adına önemlidir.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir