Blog

Tekstil Baskı Nedir?

Tekstil Baskı Nedir? 

Kumaşların baskı teknikleri ile boyanması geçmişten günümüze var olan bir durumdur. Baskı teknolojisi aslında tekstil yüzeyinin belirli bir bölgesinin renklendirilmesini veya o bölgedeki boyanın öğütülmesini içerir. Boyama işlemi sırasında tekstil malzemesinin tamamı boyansa da baskı işlemi sırasında bu malzemenin belirli bölgeleri boyanır. Kumaşları renklendirmek için baskı yapılan ve tekstil sektöründe sık kullanım alanı olan bu yönteme tekstil baskı denir. Baskı, tekstil, moda, iç veya endüstriyel ile ilgili pazarlar için geniş bir üretim sektörü olarak tanımlanır.

Tekstil Baskısı Tarihi

Tekstiller ilk olarak insanların doğa koşullarını örtme ve koruma ihtiyaçlarını karşılamak için çevrede bulunan elyaf malzemelerden yapılan dokuma ürünler olarak ortaya çıkmıştır. Daha sonra insanlar bu ürünleri renklendirmek için doğadan gelen boyaları kullanmışlar, bununla yetinmemişler, kendilerini ifade etme içgüdülerini kullanarak bu dokuma kumaşlarla ilgili duygu ve düşüncelerini şekillendirmişlerdir. Tekstil ürünlerinde renkli desenler elde eden bu yöresel boyamalara baskı denir.

Tekstil baskısının keşfi, MS 1. yüzyılda Çin’de keşfedildi. Avrupa ülkelerinde baskılı ürünleri yıkamadan sonra soyulmayacak veya solmayacak dayanıklılıkta elde etmek zor olduğu için tekstil baskısı daha sonra ortaya çıktı. Tekstil yüzeyine nüfuz eden dayanıklı boyaların ortaya çıkmasına kadar gelişmemiştir. Tekstil baskısının ilk olarak Uzak Doğu’da Hintliler ve Çinliler tarafından yapıldığı söyleniyor. Son yıllarda yapılan araştırmalarda Mısır piramitleri ve mezarlarında boyamadan farklı yöntemlerle boyanmış kumaş parçalarıbulundu.

Tekstil Baskı Teknolojisi

Tekstillerin yüzeyi renklidir; boyama, dokuma veya örme işlemlerinde desenleme ve baskı teknikleri ile yapılır. Dokumacılıkta ve örme üretiminde çıkan ürünlerde hızın düşük olması, uygulama zorluğunun yüksek olması, desen ve renk değişiminin az olması nedeniyle baskı teknolojisi daha çok tercih edilir.

Kumaşları renklendirmek için dokuma ve örme teknikleri, baskı tekniklerine göre daha zahmetli ve pahalıdır. Çünkü iplik önce istenilen renge boyanır ve daha sonra dokuma tezgâhında veya örgü makinesinde üretilir. Ancak baskı teknolojisi yüksek üretim hızına ve düşük maliyete sahiptir. Bu teknikte, viskoz bir macun hazırlamak için önce bir koyulaştırıcı kullanılır. Gerekli baskı ortamını sağlamak için renk pastasına renklendirici boyalar ve yardımcı kimyasallar eklenir. Uygun bir yazıcı yardımıyla hazırlanan bu akışkan kıvamlı solüsyon kumaşa aktarılır.

Tekstil Ürünlerine Baskı 

Tekstil dijital baskısında çoklu baskı kafaları yüksek kaliteli tasarımlar sunabilmekte ve yüksek üretim hızları sağlayabilmektedir. Ancak baskı kafası kumaşa çok yakın olduğu için dijital baskı için kullanılamayan bazı malzemeler vardır. Örnek verecek olursak; çok gevşek iplikler ile dokunmuş olan kumaşlar baskı kafasına temas ederek hasara neden olabilir. Tekstil üzerine dijital baskının avantajları da mevcuttur. Tekstil dijital baskı teknolojisi dokuma ve örme kumaşlarda kullanılabilir.

Dijital baskı

Bilgisayar destekli tasarım (CAD) yazılım paketini kullanarak bilgisayarda tasarım yapıp ardından kağıda (süblimasyon kağıdı) aktarabilir. Kağıt (süblimasyon kağıdı) kumaşa ısıtılarak aktarılabilir veya doğrudan kumaş üzerine yazdırılır. Doğrudan baskı yapıldığında, kumaşın yazıcı tarafından beslenmesine yardımcı olmak için daha sonra yıkanabilen özel bir kimyasalla kalınlaştırılması gerekir.

Dijital Baskı Nedir?

Dijital baskının ne olduğunu kısaca tanımlayacak olursak; çeşitli malzemelerin özel bir dijital baskı makinesinde bilgisayar ortamında tasarımı ve üretimidir. Dijital tekstil baskısı nedir? Bu çalışmalar 2000’li yıllarda popüler hale gelen dijital baskı çalışmalarıdır. Süblimasyon, kağıda veya doğrudan kumaşa uygulanır.

Basılacak tasarımın bilgisayar ortamına aktarılması, tasarımcılarımız tarafından düzenlenmesi ve ardından dijital baskı makinesine gönderilmesi ve basılacak malzemenin üzerine basılması şeklinde üretilir. Dijital baskı makinesi nasıl kullanılır? Dijital baskı makinesi kullanmak profesyonellik gerektiren bir iştir. Dijital baskı makinesinin boyutuna ve özelliklerine göre farklı kullanımları vardır.

Dijital Baskının Ortaya Çıkması

Kumaş üzerine dijital baskı yapıp ütüleme ve yıkama kurallarına uymamanız dijital baskıya yol açacaktır. Ancak ürün deforme olabilir. Dijital baskı operatörleri ne yapar? Dijital baskı operatörleri, her türlü dijital baskı makinesinde çeşitli malzemeler tasarlar ve basar.

Kumaşlara dijital baskı nasıl yapılır? Kumaş üzerine dijital baskı yapılırken kumaşın dijital baskı makinesine doğru şekilde yerleştirilmesi gerekir. Dijital baskı makinesi yardımı ile merdaneden geçerek baskı yapılacak alana ulaşarak kumaşa gerekli dijital baskı yapılır. Dijital baskı, kumaş üzerine uygulanan bir teknoloji olmakla birlikte, kullanım kalitesi de oldukça önemlidir. 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir