Dijital Baskı, Genel

Tasarımcıların Kaçınması Gerekenler

Grafik Tasarımcılarının Kaçınması Gereken 10 Hata! 

Grafik tasarımı demek; herhangi bir konuda bir mesaj verilecek ise bunu görsel olarak geliştirmek ya da düşünce bağlamında, bir konu ise o düşünceyi görsel hale getirmek bunu da iki veya üç boyutlu şekilde yapılmasıdır. Grafik tasarımcıları baskı, iç mimari olarak yapılan her şey, ambalaj tasarımı ve de animasyon gibi birçok alanda çalışır. Bu alanlar dijital de olabilir ya da dijital olmayabilir. Grafik tasarımının pek çok alanı bulunuyor. Grafik tasarımcıları şu hatalardan mutlaka kaçınmalıdır;

  • Günlük hayatın temposuna kapılarak geleceğini ve alanındaki kariyerini asla ihmal etmemelidir.
  • Mutlaka sürekli yeniliklere açık olmalı ve kendini geliştirmelidir.
  • Kesinlikle marka ya da çalıştığı sektörü tanımama gibi bir hataya düşmemelidir.
  • Her zaman eleştirilerin kendisi için pozitif sonuçlar doğurması için uğraşmalı ve eleştirilere açık olmalıdır.
  • Mesleğini severek ve heyecanla yapmalı bu heyecanını kesinlikle kaybetmemelidir.
  • Şımarmamalı ve işini en iyi şekilde yapmaya çalışan bir grafik tasarımcısı olmak adına çok çalışmalıdır.

Grafik Tasarımcısının Geleceğini Düşünmemesi Ne Demektir? 

Grafik tasarımı ile uğraşan bu mesleği icra edenler şunu iyi bilir bu meslek durağan bir meslek değildir. Grafik tasarımı denince teknoloji ve sanat ile harmanlanarak gelişen ve değişen bir meslektir. Bir grafik tasarımcısı günlük işlerini yaparken mutlaka geleceğini de düşünmelidir. Kariyerini iyi planlamalı ve bunun için çalışmalıdır. Şu soru hafızasından çıkmamalı bir grafik tasarımcısının 1o yıl sonra kendini nerede görmek istiyor diye düşünmeli. Mesleği adına neler yapması gerektiğini iyi bilmelidir. Bir grafik tasarımcısının en büyük yanlışı günlük olarak düşünmesi ve kariyeri adına hiçbir şey yapmamasıdır.

Bir bakışta tasarım tarihi..

Grafik Tasarımcısının Kendisini Geliştirmemesi! 

Grafik tasarımının durağan değil sürekli gelişen ve değişen bir meslek olduğunun bilinmesi gerekir. Bunun için de disiplin şarttır. Grafikçiler sanat ve teknolojiyi adeta dans ettirir gibi birleştirmelilerdir. Çünkü biri olmadan diğeri yarım kalır. Kendisini geliştirmeyen bir grafik tasarımcısı mesleği adına kendine en büyük kötülüğü yapmış olacaktır. Hem teknolojiyi hem de sanatı çok iyi bilmeli ve bu ikisini adeta dans ettirmelidir. Kaç senelik grafik tasarımcısı olursa olsun bir grafiker illaki güncellenen programları iyi bilmelidir.

Grafik Tasarımcısı Çalıştığı Sektörü Neden iyi Bilmelidir? 

Grafik tasarımcısı olan bir kişi çalıştığı sektörü iyi bilmiyorsa bu kendine yapmış olduğu en büyük kötülüktür. Çünkü hiçbir müşteri bu durumu kabul etmez ve grafik tasarımcısının bu konuda açığını gördüğü an onunla iş yapmaktan vazgeçer. O yüzden bir grafiker sektörü çok iyi bilmeli genel kültürünü geliştirmelidir. Başarılı olmayı hedefleyen grafik tasarımcıları bu şekilde ilerler. Kısacası çalıştığı sektörü çok iyi tanımalı ve bir marka adına çalışıyorsa o marka ile ilgili her şeyi çok iyi öğrenecektir.

Eleştirilere Açık Olmanın Önemi Nedir? 

Hiç kimse kusursuz değildir. Her sektörde her meslekte illaki kusurları olanlar vardır. Önemli olan eleştirilere açık olarak bu kusurları telafi edecek çalışmaları yapmaktır. Başarılı olmak için önemli bir ayrıntıdır. Bir tasarımın eleştirilme hakkı da vardır tabi bu aslında grafikere artı olarak döner. Başarının en önemli faktörü yerinde ve ölçüsünde yapılan eleştirilerdir.

Bu anlamda bir grafiker kendini eleştirilere kapatır ise bu mesleğine ve kendisine yapacağı en büyük kötülüklerden olacaktır. Grafik tasarımının alanları uçsuz bucaksız olacak kadar geniştir. Oldukça da özgür bir alana sahip olan bu meslekteki kişiler bunu en güzel şekilde değerlendirebilirler.

 

Grafikerin İstek ve Heyecanı Hiç Bitmemeli! 

Bir grafik tasarımcısı eğer isteğini ve heyecanını yitirmişse bu durum kendine yaptığı en büyük hatadır. Grafiker olan bir kişi yaptığı mesleğe karşı heyecanını asla yitirmemelidir. Ancak mesleğinde heyecan duyanlar başarılı olabilir. Başlanılan her iş için ayrıca heyecan ve istek duyanlar mutlaka başarıyı yakalarlar.

Grafik Tasarımcısı Asla Havaya Girmemelidir? 

İşinde çok başarılı olan grafik tasarımcısı bir kişi çalıştığı yerde de parmakla gösteriliyorsa bunun için havaya girmemelidir. Sürekli o kişinin grafik tasarımları ön plana çıkıyor ve bu yüzdende havaya giriyorsa bu tutum grafikere zarar verir. Çünkü her meslekte olduğu gibi grafik tasarımcılığında da kimse vazgeçilmez değildir. Havaya giren grafiker bu yüzden işini bile kaybedebilir. Ne kadar yetenekli ve başarılı olursa olsun bu değişmez.

Tüm tasarım talepleriniz için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir