Kurumsal kimlik,  markayı görsel bir bütünlük içinde somutlaştırır ve dış dünyaya yansıtır. Sadece insanlar değil markalar da kendilerini görüntüleriyle ifade ederler. Markalar logoları ve renkleri sayesinde “kalabalıkta” ayırt edilir olurlar. Teknik olarak marka kimliği, bir markanın amblemi, logosu, yazı karakterleri ve renklerinden oluşan görsel unsurlarının bütününe verilen isimdir. Bu kimlik, markanın (kurumun) antetli kağıtlarına, ofislerine, mağazalarına, ambalajlarına, broşürlerine, şirket araçlarına, web sitelerine uygulanır; marka kimliği hayata geçer.

Markanın tutarlı bir algı oluşturabilmesi için kimliğine özen göstermesi ve bu konuyu hakkıyla yönetmesi gerekir.

0001-66798362

Başarılı bir marka sadece iyi bir görsel kimlikle yaratılmaz elbette ama iyi bir görsel kimlik olmadan da bir markanın kendisini anlatması mümkün değildir.  Mevlana’nın insanlar için söylediği markalar için de geçerlidir: Markalar da “göründükleri gibi olmalı ya da oldukları gibi görünmelidirler.”

iStock_000029035132Small

Markalar, insanların karşısına, kimliklerini giyinerek çıkarlar.  Renkler, şekiller, biçimler, fontlar; mimari ve  endüstriyel tasarımlar… bir ana fikir (kavram) altında birleşip bir bütün oluşturarak markanın (kurumun) imzası olurlar. Bir markanın, duruşunu, iddiasını, yapmak istediklerini, gitmek istediği istikameti, vaat ettiği kaliteyi bu imzadan kolaylıkla okumak mümkündür.

İyi bir kimlik tasarımı marka algısına güç katar. Diğer her şeyi tam yapsa da, kendisini iyi ifade etmeyen bir görsel kimliği olan markalar hak ettikleri itibarı elde edemezler.

İnsanların kişiliklerini görünüşleriyle yansıtmaları gibi, markalar da özlerini kimlikleriyle yansıtırlar.

Biçim de, öz kadar önemli ve değerlidir.

Comments (03)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Add to cart