Dijital Baskı, Genel

Mağazalar İçin Reklam Ürünleri

Mağazalar İçin Gerekli Reklam Ürünleri

Mağazalar için gerekli reklam ürünleri, her an karşımıza çıkan ve bazen çok gereksiz hatta birçok kişiye fuzuli masrafmış gibi gözüken ama aslında çok etkin tanıtım yollarıdır. Bu ürünler bizim o mağazayı zihnimize kazır.

Mağazacılıkta Kullanılan Reklam Ürünleri

Mağazacılıkta kullanılan reklam ürünlerinin başında tabelalar, el ilanları, kataloglar, kupon baskıları (alış verişte kazanılan hediye puan ve benzeri promosyonların bildirildiği ürünler), ürün etiketleri, takvim, imsakiye, kitap ayracı, magnet, şeffaf sticker, kuşe sticker, kağıt veya naylon poşet, dön kartlar, yer reklamları, afişler, eşantiyonlar, kutular yer alır.

Reklam ve Tanıtım

Kendi işinizi kurdunuz veya olan firmanızı geliştiriyorsunuz işte bu dönemlerde tanıtım, firmanızın kalıcılığı anlamında çok önemlidir.

Reklam aslında psikolojik bir olgudur. Sık sık tekrarlanan görseller hatırlatmalar kişinin hafızasına kazınır ve bazen meraktan bazen yapılan reklamını gençliğinden bazen de pazarlanan ürüne olan ihtiyaçtan o mağazaya adım atarız.

Mağazacılıkta İlk İntiba

Mağazacılıkta ilk İntiba mağazanın dış görünüşü tabelası varsa neon ışıkları hatta dış dizaynı ile başlar bunu mağazacılıkta kullanılan diğer reklam ürünleri takip eder.

Mağazacılıkta kullanılan reklam ürünleri değişken bir konudur çünkü mağazanın büyüklüğü, bulunduğu muhit, pazarladığı ürün, yaptığı kampanyalar ve mali yeterliliği ile alakalıdır. Reklam sonuçta bir maliyet getirir ve bu maliyetin bir kısmı zaruri iken bir kısmı isteğe bağlıdır. Zaruri olanlar tabela ürün etiketleri reklam baskılı poşetler veya kağıt torbalardır diğer ürünleri yaptırmayı sektör, ihtiyaç ve maliyet belirler.

Perakende ve Mağazacılık tarihine bakmak ister misiniz?

Mağazalar Reklam Ürünlerini Nasıl Kullanırlar?

Örneklemek gerekirse gıda ve tekno marketler indirim veya promosyonları müşterilerine hatırlatmak için el ilanları katalog veya broşürler hazırlatırlar. Genellikle büyük marketlerde ürün yerlerini göstermek, indirimli ürünleri veya indirim oranları hatırlatmak, sloganları hatırlatmak amacıyla dön kartlar asılır, boş duran duvarları veya yüksek tabanları değerlendirmek adına mağaza ile veya ürünlerle ilgili afişler asılır, özel günler için takvim veya imsakiyeler hazırlanır.

Bunlar mağazalarının reklamını içerir bu ürünlerle mağazanın reklamı 7 gün 24 saat duvarınızda ve gözünüzün önünde olur. Mağazalarda ürünlerde veya raflarda mağazanın adının bulunduğu fiyat etiketleri de yer alır. Son dönemlerde yerler de yapıştırılan yön gösterme tanıtım stickerlarına da çok rastlıyoruz. Özellikle merdiven, yürüyen merdiven, asansör içleri yani adım attığınızda ilk baktığınız alanlarda görsel hafıza adına artık değerlendiriliyor.

Hazır giyim, beyaz eşya, mobilya mağazaları da benzer yöntemleri kullanmak ile birlikte kitapevleri kültür marketlerde bu ürünlere reklam amaçlı kitap ayraçları eklenmiştir. Bu ayraçlar satılan ürün veya marketin tanıtımının yapıldığı ilgi çekici görsellerle bezeli değişik boy ve ebatlarda yapılmaktadır.

 

Reklam Ürünlerinden Müşteriler Nasıl Etkilenir?

Reklam psikolojik bir olgudur. İnsan psikolojisini ve satılan ürüne göre hedeflenen kitleyi etkilemek amaçtır yani alıcı birey erkek ise genel psikolojik eğilime göre seçilen renkler ürünler reklam için tercih edilir. Amaçlanan kitle kadın ise daha farklı, çocuk ise uygulanan yöntem ve kullanılan malzeme çok  daha farklı olacaktır.  Mesela kadınlar reklam amaçlı promosyon ürünleri tercih ederken çocuklar mağazalarda reklam amaçlı balonlara yönelirler. Hedef kitleye pazarlanacak ürün veya yapılan reklam uygun olduğu takdirde başarı kaçınılmazdır.

Reklam ve promosyon ürünleri bireylerin daha çok alışveriş yapmalarını sağlamak için bir teşviktir. Hiç aklımıza gelmeyen hatta ihtiyacınız bile olmayan ürünlerden etkilenmenizi sağlayıp alışveriş etmeniz amaçlanmıştır. Reklamcılık özellikle mağazacılık reklamcılığında poşet çok önemli bir konudur. Poşet mağazadan çıkan kişinin elinde dünyayı gezebilir. Bir kişinin elinden yüzlerce kişiye ulaşabilir, yüzlerce kişinin görsel hafızasını işleyebilir.

İnsan beyni anlık olayları bile kaydedebilen bir hard disk olarak düşünürsek o poşetin etkisini bir de siz düşünün. Burada tabi mağaza için hazırlanmış kurumsal kimlik çok önemlidir. Amblem logo renkler her yerde tekrar edeceğinden bu konuya titizlikle inmesi oldukça önemlidir başarılı reklamın getirisi tahminlerden büyük olabilir. Büyük firmalar gelişmiş rekabet koşullarında reklam ve promosyon malzemelerine oldukça büyük paralar aktarırken satışlarının getirisine ne kadar katkı saylayacaklarını bilmektedirler.

Hem reklam ve promosyon ürünleri siparişi oluşturun!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir