Dijital Baskı, Genel

Kurumsal Firmalar Nasıl Reklam Yapar?

Kurumsal Firmalar Nasıl Reklam Yaparlar?

Tarihin nerede ise en eski mesleklerinden bir tanesi de reklam sektörüdür. İnsanın olduğu, rekabetin olduğu her yerde reklam vardır. Her alanda olduğu gibi reklam alanında hem arz talep meselesine bağlı olarak, hem de değişen gelişen dünya düzeninde yeni yeni reklam türleri ortaya çıkmış durumdadır. İnsanlar da gereksinimleri doğrultusunda farklı türden reklamları o an ki döneme dair kullanıyorlar.

Nitekim bu noktada bir hususun altını çizmek gerekiyor. Bireysel bazda yapılan reklamlar ile kurumsal bazda yapılan reklamlar farklılıklar içeriyor. Kurumsal firmalar aşağıda detayları da verildiği üzere çok daha farklı bir biçimde reklam yapmaları gerekiyor ki yaşanan teknolojik gelişmeler de buna fazlası ile izin veriyor.

Kurumsal Reklam Ne Demektir? 

Adım adım giderek öncelikli olarak kurumsal reklam nedir sorusunun yanıtının doğru ve net bir biçimde verilmesi gerekir. Kavramsal olarak bakıldığında kurumsal olan reklamlar ilgili kurumun amacını ve hedeflerini ortaya çıkaran, kendi misyonunu gösteren, o firmanın farkını ortaya koyan, elbette bilinirliğini ve görünürlüğünü artırmak ve tüm bunlara bağlı olarak da küresel rekabet koşulları içinde pazar payını ve cirosunu artırmaya yönelik reklamlardır. Bunun ülkemizde ve dünyada firma imajını güçlendiren çok önemli uygulamaları vardır.

Örneğin Bir Bilmecem Var Çocuklar- Eti reklamı yıllar önce yapılan bir reklam olmasına rağmen hala akılda kalan ve bisküvi denilince akla ilk gelen markalardan birisi olmasını sağlamıştır. Bu durumda algıda seçicilik olgusu ile doğru orantılıdır.

 

Kurumsal Firmalarda Uygulanan Reklam Uygulamaları

Kurumsal firmalar kendi imajları ile doğru orantılı reklamları yaptırırlar. Bu noktada her firmanın kurumsal olmadığını ve kurumsal firma olmanın başlı başına argümanları olması gerektiğini de belirtmek gerekir.

Kurumsal firmalar tepeden değil, profesyonel bir kadro ile takım çalışmasına uygun bir biçimde yönetilen firmalardır. Bu yüzden de reklamları buna uygun olarak gerçekleşir. Gerek yeni müşteriler için, gerek mevcut müşterileri için hazırlanan reklamlar vardır. Yani ana hedef kitleye uygun reklamlar yapılır.

Burada birçok reklam uygulanabilir. Bilboard reklamları bu işin olmazsa olmazları arasındadır. Sinemalarda verilen reklamlar eğer belli bir kesime hitap edilmek isteniyor ise son derece etkilidir. Örneğin içecek ve kuru tüketim yiyecekleri gibi olan reklamlar. Televizyon reklamlarını da bu noktada es geçmemek gerekir.

Sosyal medya reklamları kurumsal firmalar için de son derece önemlidir. Sponsorlu olarak iş platformu Linkedln, Xing gibi platformlarda reklamlar yapmak son derece akılcıdır. Bunun yanı sıra  Instagram ve Facebook reklamları da hedef kitleye uygun bir biçimde yapılması gereken reklam türleri arasındadır.

Kurumsal Firmalarda Reklamın Amacı 

Kurumsal firmaların reklam vermelerinin belli başlı bazı amaçları vardır. Burada hemen bir örnek vermek gerekir ise dünyanın en çok tüketilen içeceklerinin başında gelen Pepsi ve Coco Cola dünyanın her yerinde ürün formülleri değişmese de reklam veriyorlar. Bunun amacı ise elbette firma imajını güçlendirmektir. Yine kurumun finansal gücünü göstermek açısından da reklamlar son derece önemlidir. Ben buradayım demenin en doğru yöntemleri arasında doğru kurumsal reklamlar gelir.

Ayrıca kurumla ilgili herhangi bir değişim var ise onu müşteriler ile paylaşmak için de yapılan reklamlar vardır. Bayram, yılbaşı gibi dönemlerde sosyal temalı yapılan reklamlar da kurumsal firmaların sosyal sorumluluk bilinci olduğunu gösterir. Bunun da ülkemiz de en güzel örneklerinin başında Filli Boya reklamları gelir. Firmalar böylece aynı zamanda farkındalık da yaratarak farklarını ortaya koyarlar.

Kurumsal Firmaların Firma Seçiminde Dikkat Etmesi Gerekenler 

Şimdi de işin bir diğer önemli olan argümanına gelinecek olur ise kurumsal firmalar reklam firması seçerken son derece dikkatli olmalıdır. Öncelikli olarak çok iyi bir araştırma yapılmalı ve sonrasında nihai karar verilmelidir. Seçilen reklam firmasının referansları mutlaka kontrol edilmesi gerekir.

Gizlilik kurallarına uygun olarak çalışıp çalışmadığı, size özel kitsch olmayan reklam hazırlayacağında emin olunmalıdır. Yapılacak olan reklamın mutlaka demosu istenmesi ve sürecin her aşamasında koordineli olarak birlikte adım atılmalıdır. Kararlar birlikte alınmalıdır ki bu noktada seçilen reklam firması ile birlikte uyum halinde çalışılıp çalışılmayacağına da bakılması gerekir. Tüm bunlardan sonra da işin finansal boyutuna bakılarak son karar verilmelidir.

 

Tüm reklam ürünleri siparişinizi hemen oluşturun!

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir