Hemen herkesin çantasında ya da cüzdanında bir ya da birkaç tane kartvizit mevcuttur. Mühendislerden mimarlara, avukatlardan diş hekimlerine kadar birçok iş alanında bireylerin ve firmaların kendilerini tanıtmasını sağlayan ve yaptıkları işe dair bilgileri belirten kartvizitlere ihtiyaç duyulur. Kartvizit nasıl yapılır?

Kartvizitlerin  ideal şekilde hazırlanması için dikkat edilmesi gereken bazı ayrıntılar Mevcuttur. Bunları göz önünde bulundurarak etkili bir kartvizite sahip olabilmeniz için önem verilmesinde fayda olan bu noktaları bir araya getirdik.

En Önemli Ayrıntılarıyla Kartvizit Nasıl Yapılır?

Çalışanların kendilerini müşterilerine, rakiplerine ve iş ortaklarına tanıtmalarına yardımcı olan kartvizitler, bir prestij sembolü olarak da görülebilir. Dolayısıyla tasarlanacak kartvizitin en doğru biçimde hazırlandığından emin olmak gerekiyor. İşte kartvizit yapımına dair bilinmesi gereken kritik detaylar…

Hedef Kitlenizi Belirleyin

Kartvizitinizi dağıtacağınız kitlenin uygunluk durumuna göre bir kartvizit tasarım yapılması gerekmektedir. Böylece size ulaşmak için kartvizitinize başvuracak kişilerin en önem vereceği noktaları belirleyip kartvizitinizde bu noktalara dikkat edebilir ve işlevine uygun bir kartvizite sahip olabilirsiniz.

Bu doğrultuda, örneğin birden fazla şirketiniz varsa kartvizitinizin önünü ve arkasını iki farklı şirketin tanıtımı için kullanabilmeniz mümkün. Ancak birbiriyle ilgisi olmayan iş kimliklerine sahipseniz, bu durumda tek bir kartviziti iki farklı iş için kullanmak çok da mantıklı olmayacaktır. Çünkü bu sefer farklı işlerin farklı hedef kitleleri olacaktır.

daha sonra görüşmek üzere kartvizit alan iş adamı, kartvizit nasıl yapılır

Örnek vermek gerekirse, bir şirkette müşteri temsilcisiyseniz ve ek iş olarak İngilizce dersi veriyorsanız, bu iki ilgisiz iş için aynı kartviziti kullanmanız müşterilerinizde kafa karışıklığı yaratacaktır. Öte yandan müşteri temsilcisiyken aynı zamanda pazarlama alanında danışmanlık hizmeti veriyorsanız, aynı kartviziti kullanmanızda bir sakınca olmayabilir.

Hangi Bilgileri Kullanmak İstediğinize Karar Verin

Kartvizitler, size ulaşmaya çalışan kişilerin işlerini kolaylaştırmaya yarayacağından üzerinde yer alan bilgileri dikkatli seçmellisiniz. Öncelikle  iletişim bilgilerinin kartvizitte yer düzgün bir şekilde aldığından emin olmalısınız. Bu anlamda adınız, ünvanınız, telefon numaranız, e-mail adresiniz, şirket adresiniz kartvizitte mutlaka bulunması gereken bilgilerden.

Ayrıca logonuz, sloganınız, web adresiniz, sosyal medya hesaplarınız, küçük bir kroki veya adres tarifi de isteğe ve kartvizitteki alana göre eklenebilir. Kartvizit alanı sınırlı olduğundan sadece yaptığınız iş ve şirketinizle en ilgili olabilecek bilgilere yer vermeniz gerektiğini unutmamalısınız.

Görsel Uyuma Önem Verin

Kartvizit nasıl yapılır sorusuna yanıt aslında görsellik ve estetik uymudur. Çünkü kartvizit üzerinde yer alan bilgilerin ilgi çekici olması buna bağlıdır. Bu bağlamda, yazılar için kullanılacak logonuzun büyüklüğü, fontun okunabilir olması, , yazı karakterlerinin ebatları, kartvizitte kullanılacak renklerin birbiriyle ahengi son derece kritik bir rol oynuyor.

kartvizit tasarlarken yapılan renk seçimi

Dolayısıyla yazıların okunaklı olması için düzgün fontlar seçmeniz, karakter büyüklüğünü en az 11 punto olacak biçimde tercih etmeniz, birbiri ile kontrast ve uyumlu renklere yer vermeniz işinizi kolaylaştıracaktır. Böylece göz yormadan dikkat çekmeyi sağlayabilir ve işinizdeki profesyonelliğinizi kartvizitinize yansıtabilirsiniz.

Kartvizit Çeşidinizi Seçin

Kartvizit için kullanılacak kağıt çeşitleri, kenarların köşeli veya yuvarlak hatlara sahip olması, kartvizit ölçüleri gibi detaylar sizin ve yaptığınız işin niteliğine dair önemli ipuçları verir. Kartvizit tasarımında bu gibi noktaları göz ardı ettiğinizde işinize çok fazla önem vermediğiniz gibi hiç istemeyeceğiniz mesajlar verebilir ve olumsuz bir izlenim yaratabilirsiniz.

Kartvizit tasarımı yapılarak,kraft kartvizit, kabartma laklı kartvizit, sıvama kartvizit, şeffaf kartvizit ve kare kartvizit baskılarınızı yaptırabilirsiniz

Baskıya Hazırsınız!

Yukarıda yazılanları inceledikten sonra artık sıra son kontrollerde! Bu aşamada, kartvizit örneğinizin bir çıktısını alarak üzerindeki bilgilerin doğruluğunu  kontrol etmeniz önem arz atmektedir.

işlevsel bir kartvizit örneği, kartvizit nasıl yapılır

Artık baskı adedine karar verebilirsiniz. Bunun için ulaşmak istediğiniz hedefleri baz alabilirsiniz . Böylece kaç adet kartvizite ihtiyacınız olduğunu belirleyebilirsiniz. Ayrıca müşteri ve potansiyel müşteri ile iş ortakları sayısı da baskı adedine karar vermede size yardımcı olabilir.

Kartvizit nasıl yapılır sorusunun son yanıtı olarak, ihtiyaçlarınızı en iyi şekilde karşılayacak matbaa veya baskı merkezi çok büyük önem arz etmektedir. Bu bağlamda tekinozalit dijital baskı merkezimiz yardımcı olmaya daima hazırdır.

Comments (03)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Add to cart