Dijital Baskı

Kartvizit Baskı

Kartvizit Baskı

Kartvizit, bireyleri veya işletmeleri tanıtmak için kullanılan kağıtlardır. Bu kağıtlar küçük bir boyuta sahiptir. Kartvizit baskı arka planda veya arayüzde yaratıcı bir formatı esas alır. Bu kağıtlar, işletmeler veya bireyler hakkında en genel bilgileri verir. Kart sahibinin adeta birer kimliği gibidir. Üstünde kart sahibinin ismi veya şirketin ismi yer almaktadır. Ayrıntıya kaçmayacak kadar bilgiler de kartın belli noktalarında mevcuttur. İşletmeler, uzun yıllardan beri kartvizitleri birer kimlik ögesi gibi görmüştür. Günümüzde de halen kullanılmaktadır.

Kartvizit Baskı Nedir?

Günümüz dünyasında şirketler veya kişiler, kendilerini tanıtmak için birçok mecraya adım atarlar. Kimileri reklam panolarında, kimileri televizyon reklamlarında, kimileri de dijital ortamda kendilerini tanıtırlar. Fakat geçmişten gelen bir reklam tekniği vardır ki adeta az önce saydığımız reklam tekniklerinin temelini atmıştır. Bu ise tabii ki kartvizit baskı olmaktadır.

Kartvizit baskıda genel olarak ‘’Bristol’’ denilen bir karton kullanılmaktadır. Bristol ve tabii gelişen baskı teknikleri sayesinde kaliteli kartvizitler ortaya çıkmaktadır. Üstelik bu kartvizitler, tamamen özgün bir şekilde veya diğer bir tabir ile kreatif basılabilmektedir. Müşterinin sizin hakkınızdaki veya şirketiniz hakkındaki düşüncesi pozitif anlamda iyileşebilmesi için kartvizitler, önemli bir araçtır.

Kartvizit Çeşitleri Nelerdir?

Kartvizit baskı çeşitleri, genellikle kullanılan kağıt türüne veya uygulama şekline göre isim alır. Her bir çeşidin kendine göre bir özelliği bulunurken fiyatı da bulunur. Genel manada Bristol kartonu kullanıldığını söylemiştik. Bu karton dışında ‘’kuşe’’ kağıtlar da basımda kullanılmaktadır. 350 gram ağırlığında olan bu kağıt, mat veya parlak şekilde servis edilebilmektedir.

Müşterinin isteğine ve tabii ki bütçesine göre baskı çeşitleri belirlenir. Kartvizit türleri kendi aralarında ise ikiye ayrılmaktadır. Bu ayrım, tek taraflı ve çift taraflı kartlar şeklindedir. Yine bütçeye ve müşteri isteğine göre kartın tek taraflı mı çift taraflı mı olduğu kararlaştırılır. Ayrıca bu kartlara ‘’selefon’’ denilen bir kağıtta eklenebilmektedir. Baskının kalitesini olumlu yönde arttırır.

Standart Kartvizit

Standart kartvizit baskı, ekonomik kartvizit adı altında da anılmaktadır. En temel kartvizit türüdür. Anlayacağınız üzere en uygun yollu kartvizit de olmaktadır. Çeşitler başlığında belli ettiğimiz gibi tek taraflı veya çift taraflı olarak basılabilmektedir. Mat ve parlak olmak üzere iki çeşit standart kartvizit bulunmaktadır.

Mat olan kartvizitte yazılar ve arka plan, daha tok bir tonla karşımıza çıkar. Parlak olan yüzeyde ise patlayıcı renk unsurları bulunur. Ayrıca yüzey, pürüzsüz hissiyatını verir. Parlak kartvizitler, matlara göre daha kaliteli veya daha koruyucudur. Bu noktada standart kartvizit baskı seçenekleri arasında parlak kartlar daha revaçtadır.

Kabartmalı Laklı Kartvizit

Kalite ve prestij arayanların yegane tercihi olan kabartmalı laklı kartvizit, oldukça çekici bir görüntüye ev sahipliği yapmaktadır. Baskıda uygulanan cila, kartvizite parlak bir görünüm katar. Bu uygulama sadece kartvizitin estetik yönüne katkı vermez. Aynı zamanda kartvizitin sağlamlığında da büyük bir rol oynar.

Cila, kartın tamamına veya belli başlı bölgelerine uygulanabilmektedir. Sadece logo, resim, yazı veya benzeri yüzeylere uygulanan işleme, lak adı verilir. Kabartmalı laklı kartvizite ‘’gofreli kartvizit’’ adı da verilmektedir. Fakat daha çok kabarmalı laklı ismi ile karşımıza çıkar. Kart tasarımınızda incelik ve göz alıcı bir etki görmek istiyorsanız kabartmalı laklı kartvizit baskı çok iyi bir tercih olacaktır.

Bahsetmemiz gereken bir diğer nokta ise bu baskı çeşidinin türleridir. Kabartmalı laklı kartvizitin ilk türü, kısmi laktır. Kartın sadece belirlenen yerlerine cila işlemi uygulanıyorsa buna kısmi lak adı verilir. Diğer bir tür ise kabartma laktır. Kartın dış yüzeyi, yani selafona iki kez işlem uygulanır. İşlem sonrası çok belirgin bir görüntü ortaya çıkar.

Dokunduğunuzda diğer bölgeler ile kabartma lak uygulanan bölge arasındaki farkı çok net anlarsınız. Eğlence sektöründe veya organizasyonlarda oldukça fazla tercih edilmektedir. Kumlu vak ise son türdür. Parlak selafondan faklı olarak mat selafonun uygulanması sonucu ortaya çıkar. Adeta kumlu bir yüzey gibi gözüktüğünden bu ismi almıştır. Kartvizit baskı için bu işlem bir veya iki defa gerçekleşebilmektedir.

Sıvama Kartvizit

Kartvizitler teknolojinin gelişmesi ile beraber yenilenmiş ürünlerdir. Bu ürünlerden en yenisi ise sıvama kartvizittir. Çok daha estetik duran bu kartvizit, son dönemin işletme veya firmaları tarafından tercih edilmektedir. Sıvama kartviziti diğer kartvizit türlerinden ayıran en büyük fark ise çok daha kalın olmasıdır. Öyle kartvizitin ismi buradan gelmektedir.

Sıvama kartvizit, iki adet sıradan kartvizitin birbiri ile yapıştırılması sonucu elde edilmiştir. Normal bir kartvizitin ağrılığı 350 gram kadar olmaktadır. Fakat sıvamalı kartvizitlerde bu rakam, 700 gram şeklindedir. Çok daha ağır ve sağlam bir kartvizittir. Sefalon benzeri işlemler, diğer kartvizit baskı türlerinde olduğu gibi sıvama kartvizitte de mevcuttur.

Tuale Fantezi Kartvizit

Tuale fantezi kartvizit, bahsedeceğimiz son kartvizit türüdür. Genellikle beyaz zemin üzerine gerçekleştirilmektedir. Pürüzlü veya kıvrımlı diyebileceğimiz bir yapıya sahiptir. Elinizi attığınızda çok rahat bir şekilde kartın varlığını hissedersiniz. Halk arasında bu kartvizit, dokulu kartvizit olarak da anılır. Kartın tek dezavantajı ise selafon maddesinin uygulanamıyor oluşudur.

Kartvizitlerde Neler Bulunur?

Kartvizit baskı yapılırken atlanmaması gereken belli başlı unsurlar vardır. Karşınızdaki kişi için bir öneme sahip olmak istiyorsanız mutlaka bu unsurları atlamamanız gerekir. Bu unsurlar ise aşağıdaki gibidir;

  • Şirket ismi ve logosu (varsa)
  • Kişi adı ve soyadı
  • Unvanı
  • Sabit numara veya cep telefonu numarası
  • Kurumsal mail adresi veya kurumsal web sitesi adresi
  • Açık adres

Şirketinizin vizyon veya misyonuna göre yukarıda bahsettiğimiz unsurların sayısı artabilir. Bu noktada unsurlar artarken kartvizitinizde sadeliği es geçmemelisiniz. Tüm bileşenleri tek bir çatı altında topladığınızda kaos yaratabilirsiniz. İyi bir kartvizit tasarımına sahip olmak ve ona göre kartvizit baskı gerçekleştirmek bu açıdan çok önemlidir.

Tekin Ozalit Reklam ve Dijital Baskı Hizmetleri

“Forex Baskı” isimli yazımızı okumak için tıklayınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir