Dijital Baskı, Genel

Hızlı Kaşe ve Kaşe Modelleri

Hızlı Kaşe (Kaşe)

Bir evrakı resmi hale getiren birtakım prosedür ve kurallar vardır. Bu kurallardan bir tanesini de kaşe kullanımı oluşturur. Evraka kaşe basılmadığında evrakta eksiklik olurken, evrakın resmi kayıtlarda geçerli olması için üzerinde kaşe baskısı olması gerekir. Her işletme için gerekli olan kaşeler üzerinde firmaya ait bilgi ve detayların bulunduğu objelerdir. Bu objeler için küçük makine deyimini de kullanmak doğru bir tabir olacaktır. Kaşeler işletmelerin resmi yüzüdür.

Kaşe tarihine bakmak ister misin?

Kaşe Modelleri

Resmi olan ve üzerinde maliye bakanlığı olan her evrakın resmi belge haline gelmesi için kaşe ile onaylanmış olması gerekir. Kaşelerde firma adı, vergi dairesi ve vergi numarası bulunur. Kaşeler bazen kendinden mürekkepli olurken bazen ise ıstampa üzerindeki mürekkebe basılarak evrak üzerine basılacaktır. Kaşeler Maliye Bakanlığına bağlı olan ve üzerinde Maliye Bakanlığı yazılı olan her evrakta bulunacaktır. Günümüzde evraklara kaşe basmayı kolaylaştıran çok kaliteli kaşe modelleri bulunuyor. Bu modeller hem baskıyı kolaylaştırırken hem de daha seri kaşeleme yapmayı sağlıyor.

Sayı ve Tarih Kaşesi

Kaşelerin tamamına yakını için öncelikli olarak düşünüler resmi evrak kaşesidir. Ancak işleri kolaylaştırmak için sayı ve tarih kaşesi de kullanılıyor. Seri şekilde tarih basmak için kullanılan bu kaşeler, otomatik olarak ayarlanabiliyor. Günün tarihinin ayarlaması yapılabilen kaşeler de piyasada satışa sunuluyor. Bu kaşelerin bir kısmında sabit bir tarih bulunurken bir kısmında ise otomatik olarak değiştirilebilen bir sistem kullanılıyor. Sürekli olarak tarih atmak veya sayı yazmak zorunda kalan kişiler bu kaşeleri kullanabiliyor.

İsim Kaşesi

Ülkemizde öğretmen, müdür, avukat, hâkim, savcı gibi bir mesleğe yönelik olarak çalışma yapan kişiler isim kaşesi kullanımı sağlıyor. İsimlerini sürekli olarak yazmak istemeyen kişiler evrak ve belgelerin üzerine hızlı bir şekilde unvanlarını yazmak için isim kaşesinden yararlanabiliyor. Son derece kaliteli bir kullanım sağlayan bu kaşelerin kendinden mürekkepli olanları bulunduğu gibi sabit ıstampaya basılarak kullanılan kaşeler de bulunuyor.

 

 

Onaylama Kaşesi

Bir iş sektöründe ürünün kontrol edildiğini belli etmek için onaylama kaşesi veya kontrol edildi kaşesi kullanılıyor. Bu kaşe ile her evraka onaylandı veya kontrol edildi yazmak yerine yalnızca kaşe basılıyor. Böylelikle evraka bir işlem yapıldığı da belli oluyor. Bu işlem için de yine otomatik olan ve kendinden mürekkepli olan kaşeler kullanılıyor. Kaşe kullanımı son derece kaliteli bir sistemi oluşturuyor. Çok küçük bir mekanizmaya sahip olan kaşeler, her evrak ve kutu üzerinde kullanılabiliyor.

Kendinden Mürekkebi Olan Kaşe

Kendinden mürekkebi olan kaşeler diğer kaşelere bakarak daha kullanışlı olan kaşelerdir. Bu kaşelerin küçük bir mekanizması vardır ve kaşe her basıldığında mekanizma mürekkebe dokunarak kaşe yapmaya devam edilmesini sağlar. Bu sistemde mürekkebe kaşeyi değdirmek gerekmez. Bu durum da işleyişin hızlanmasını sağlar. Mürekkepte azalma veya silik bir baskı ortaya çıktığında ise bu mürekkep tablasını değiştirmek mümkün olacaktır. Mürekkep tablasında hangi renk varsa kaşe o renk baskı yapacaktır. Bu kaşeler çok daha hızlı bir baskı yapar ve işlerin gidişatını da hızlandırır.

Mürekkep Tablasına Basılan Kaşe

Mürekkep tablasına basılan kaşeler eski sistem kaşeleri ifade ediyor. Bu kaşeler mühür kaşesi olarak da adlandırılır. Üzerinde sabit bilgilerin yazılı olduğu kabartmalı kaşe önce mürekkep ıstampasına ardından ise evraka basılır. Bu işlem her seferinde yapılacaktır. Eğer kaşe mürekkep ıstampasına basılmazsa kaşe evraka renk vermeyecektir. Bu nedenle kaşenin mürekkebe basılması düzgün baskı oluşması için şarttır. Ancak çok sulu bir mürekkep bu kaşelerde yazılanı birbirine karıştırır. Bu nedenle kaşe mürekkebe basılırken dikkat edilmesi gerekir.

Yazı Ayarlamalı Kaşe

Günümüzde kullanılan yazı ayarlamalı kaşelerin üzerinde kendine özgü yazı ve sayılar ayarlamak mümkündür. Kaşenin üzerindeki harf, rakam ve semboller bu kaşe çeşidinde hareketlidir. Kalem yardımı ile kısa kelimeler yazma veya tarih belirleme işlemi yapmak mümkündür. Böylelikle kaşe ile istenilen yazıyı evrak üzerine basmak mümkün olacaktır. Kaşeler çok yüksek fiyatlı objeler değildir. Firmalar kendi unvanlarına özel kaşeler yaptırma yetkisine sahiptir. Diğer kaşeler ise kişilerin kendi isteklerine göre yaptırabilecekleri objelerdir. Bazı kaşeler ise hazır kaşe olarak piyasada satışı yapılan kaşelerdir. Kaşelerin özellikleri değiştikçe fiyatları da artış gösterecektir.

Hızlı Kaşe Siparişi Oluştur!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir