Dijital Baskı, Genel

Grafik Tasarımcılar İçin Öneriler 

Yeni Grafik Tasarımcılar İçin Öneriler 

Grafik tasarım işine yeni başlayan kişiler için bazı öneriler vardır. Önerilerin tasarımcı kişiler tarafından dikkatli bir şekilde dinlenmesi tavsiye edilir. Tasarım işlemlerinde tüm konu, tamamen müşterinin aslında tasarımcıdan ne talep ettiğidir. Tasarımcıların işlemleri yaparken bu süreç içerisinde kaliteli olarak renk ve şablonlarını kullanmaları önerilir.

İlk defa tasarım yapılacağı zaman öncelikli olarak ana konunun belirlenmesi gerekir. Örnek vermek gerekir ise belirli bir konu için tasarım yapılacağı zaman konunun ana teması bilinmelidir. Tema belirlendikten sonra ki aşama olarak kalan sürede yeni bir durum değerlendirmesi mutlaka yapılmalıdır. Yapılan bu durum değerlendirmesi işleminden sonra ise tasarım aşamasına geçiş yapılır.

Bir bakışta grafik tasarım tarihi..

Tasarım Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler 

Öncelikli olarak ilk tasarım işlemi yapılırken belirli noktalara dikkat edilmesi gerekir. Bu noktalar arasında, sizden hizmet alacak müşterinin taleplerinin doğru olarak karşılanması gelir. Müşteri ile tasarımcının aynı dili konuşması bu anlamda oldukça önemli bir konudur. Müşterinin aklında olan tasarım, tasarımcının çalışması gerekir.

Ancak hayal de edilen durum tamamen gerçeğe de dönüşmeyebilir. Bu durum son derece emek isteyen bir konu olmaktadır. Bu nedenden dolayı işlem esnasında kriz durumda olan müşteriler ile diyalogların iyi bir şekilde olmasına özen gösterilir. Tasarım sürecin de kullanılan bilgisayar ve modeli de son derece önemli bir konudur. Tercih edilen bilgisayarın sadece grafik tasarım işlemi için kullanılıyor olması gereklidir.

Grafik Tasarım Sürecinde Renklerin Önemi 

Renkler, genel anlamda hayatımızda son derece önemli yere sahip soyut kavramlardan birisidir. Günlük hayat içinde bile insanların yaptığı işleri son derece etkiler. Her bir rengin verdiği anlam, diğerinden farklıdır. Bu nedenle, kullanıldıkları yerlerde, uygun ve doğru bir şekilde uyumlu olmaları gerekir.

Örnek vermek gerekir ise yemek sektöründe faaliyetlerine devam eden bir müşteriye baskı hazırlamanız gerekiyor. Bu baskı, kartvizit ya da broşür modeli olabilir. Müşterinin iş yeri ve çalışma konusu ile ilgili ön bir çalışma yapmalısınız. Bu çalışma sürecinde, dış çevreye vereceğiniz ilk baskının renk ve tasarımsal olarak firmaya ilgi uyandırması lazımdır. Bu nedenle, grafik tasarım işlemleri son derece detay isteyen bir süreçtir.

Yazı Tipi, Konumlandırma ve Diğerleri 

Grafik tasarım işine ilk defa başlayacak olan yeni tasarımcılar için verilecek bazı öneriler vardır. Bu önerilerden birisi, ilk aşamada kullanılacak programın çok iyi bir şekilde bilinmesi gerekir. Piyasada şu an da en çok kullanılan tasarım yapma programları arasında adobe programları kullanılır.

Bu programların en büyük özelliği, içerisinde birçok özellikleri bulunduran panellerinin olmasıdır. Bu özelliklerin kullanılması ile beraber kaliteli bir tasarım ortaya çıkar. Genel anlamda bir tasarımı oluşturmak için kullanılan yazı tipi ve logo yerleşimi önemli konular arasında yer alır. Logonun tasarımda doğru yerde kullanılması gerekir.

Tasarım Sürecinde Şablonlama 

İlk defa tasarım yapacak olan grafik tasarımcılar için şablon oluşturma önemli bir aşamadır. Baskı sürecinde hangi alanda hangi bilgilerin olması gerektiğini tasarımcı belirler. Tasarımcının bu anlamda sürece iyi bir şekilde hâkim olması beklenir. Aklına ilk aşamada koyduğu tasarımı çıkarmalıdır. Tasarımın sonuçlanması adımından önce ilk işe başlarken bu şablon oluşturma tekniği kullanılır.

Herhangi bir tasarım oluşmadan önce çizimler yapıldığında, ortaya karmaşık bir grafik tasarım çıkabilir. Bu nedenden dolayı öncelikli olarak tasarımcı, aklına bir şablon modeli koymalıdır. Sonrasında ana şablon belirlendikten sonra kalan küçük dokunuşlar uygulanır. İyi bir tasarımcı olmak ve tasarım alanında yükselebilmek için aşamalara uyulmalıdır.

İlham Almak, Tasarımda Görsellerin Önemi 

Yeni grafik tasarımcılar için öneriler arasında herhangi bir konuda ilham almak başta gelir. Grafik tasarım sürecinde, yapılan herhangi bir baskı için ya da tasarım için görselin en kaliteli bir biçimde sunulması gerekir. Abartıya kaçılmadan baskı içinde kullanılan renk ve yazı tipi ile uyumlu görseller seçilmelidir.

Görsellerin bütün parça ile uyumlu olması, reklamı yapılan kişi ya da ürüne karşı ilgiyi arttırmaktadır. Bunun yanı sıra diğer bir konu ise herhangi bir tasarım sürecinde nesne ve olaylardan ilham alınması gerekir. Tasarımcı bu noktada, açık olmalıdır. Hangi durum tasarımda uyumlu olacak ise onu kullanmalıdır. Sayfa içinde hizalamaya da dikkat edilmelidir.

Tüm baskı siparişlerinizi oluşturmak için hemen tıklayın!

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir