Dijital Baskı, Genel

Dijital Baskının Matbaadan Farkları

Dijital Baskının Matbaaya Nazaran Avantajları

Söz uçar yazı kalır şiarı inle insanların var oldukları dönemden itibaren yaşamlarında olan en önemli olan argümanların başında basılı olan evraklar gelir. Gerek özel amaçlı, gerek iş amaçlı olarak yazı insanların yaşamında hep olmuş ve olacak olan bir kavramdır.

Nitekim dünden bugüne gelindiğinde bu alanda da çok ciddi bir ilerleme ve devinim söz konusudur. İnsanlar ilk olarak doğada buldukları malzemeler taşa duvara yazılar yazarken akabinde sanat olarak da kabul edilen kaligrafi olgusu insanların yaşamına girmiştir. Matbaanın bulunması ise tam anlamı ile bir milattır. İnsanlar dergi, gazete, el ilanı vb. şeyleri artık matbaaya bastırmaya başlamıştır.

İlerleyen zaman içinde bilgisayar kullanımı ile birlikte birçok alanda olduğu gibi bu alanda da bir değişim yaşanmış ve insanların yaşamına bu defa da dijital baskı kavramı girmiş ve nerede ise matbaaların pabucu dama atılmıştır.

 

Dijital Baskı Nedir?

Kavramsal olarak adım adım giderek dijital baskı nedir sorusunun yanıtını öncelikli olarak vermek gerekir ise dijital baskı en yalın hali ile adından da net bir biçimde anlaşılacağı üzere dijital ortamda matbaa ortamında yapılan her türlü baskının yapılmasına verilen isimdir. Her şey bilgisayar ortamında yapılır. Özel olarak grafik tasarım yazılımları ve duruma göre Photoshop vb. yazılımlar kullanılarak her türlü baskı hazırlanır.

Dijital Baskı Hangi Alanlarda Kullanılır?

Dijital baskı ki burada belki en önemli avantajlarından bir tanesi her türlü baskının her türlü firma ve kurum için yapılabileceği olgusudur. Özellikle otomotiv ve endüstrinin farklı dallarında kullanılan olmazsa olmazlar arasında olan sticker denilen özel etiketler dijital baskı ile basılıyor.

Bunun yanı sıra el ilanları, tanıtım katalogları, muhtelif türden broşürler, CE işareti gibi özel resmi işaretler, plaka vb. şeyler de dijital baskının kullanım alanları arasındadır. Kısacası günümüzde dijital baskının girmediği alan yok gibidir. Yine de matbaa da yaşanan gelişim ve değişimlere istinaden kullanım alanları yok değildir.

 

Dijital Baskının Başlıca Avantajları 

Üstte verilen bu majör bilgilerden sonra dijital baskının günümüzde neden tercih edildiği ve dijital baskı avantajları hakkında da bilgi vermek gerekir ise şu bilgiler ana hatları ile verilebilir. Öncelikli olarak dijital baskı çok daha hızlı olarak yapılan bir baskıdır. İstenilen miktarda kısa bir sürede baskı yapılabilir.

Baskı yapılmadan önce rahatlıkla son kontroller yapılır ve hatalar en aza indirgenir, nerede ise 0 ppm ile iş yapılması mümkündür. Yapılan baskının üzerinde her daim oynanması son ana kadar mümkündür. Bilgiler dijital ortama kaydedildikten sonra gereksinim duyduğu  her an yeniden bilgilerin üzerinde oynanabilir olması ya da gereksinim duyulan her an baskı yapılabilmesi önemli avantajları arasındadır.

Bir başka avantajı renklerin çok daha parlak olmasıdır. Ne tür bir baskı olursa olsun renkler donuk değildir. Canlı bir görünümü vardır. Ebatsal olarak bakıldığında da herhangi bir kısıtlama yoktur. Çok küçük ebatlarda olan baskılar bile rahatlıkla basılabilir.

Üstte de belirtilen yazılımlar ile baskı üzerinde her türlü imgesel oynamalar yapılabilir. Kişiselleştirilmesi çok daha kolaydır. Dahası kişilerden bağımsız tamamen profesyonel bir ortamda baskı yapılmasını sağlar. Tüm bunların yanı sıra geleneksel olan sistem ile bağlantılı olup, gereksinim duyulan her an her türlü iletişim sağlanabilir.

 

Hp Indigo 10000 hakkında detaylı bilgi alın!

Teknik Yönden Dijital Baskının Avantajları

Dijital baskı teknik yönü ile de avantajlıdır. Öncelikli olarak daha az bakım maliyeti vardır. Daha az iş gücü ile daha çok iş yapılabilir. Dijital baskı cihazları bulunulan ortamlarda daha az yer kaplarlar. Bu yeni teknoloji ile kişiler evlerinden kalkmadan baskı yapabilir. Dijital baskının arşivleme özelliği vardır.  Matbaa ile kıyaslandığında RGB formatında daha verimli bir sonuç elde edilir. Gereksinim duyulan her an renk değişimleri kolay bir biçimde gerçekleştirilir. Yani her açıdan dijital baskı son derece avantajlıdır.

Dijital Baskı Firması Seçerken Bilinmesi Gerekenler

Kişi ya da kurumlar dijital baskı yaptıracakları zaman belli başlı bazı hususlara dikkat etmelidir. Öncelikli olarak bu alanda hizmet alınacak firmanın referansları ciddi bir biçimde kontrol edilmeli ve nihai karar ondan sonra verilmelidir. Firmanın referansları incelenmelidir. Bir piyasa araştırması yapılmalı ve en kaliteli işe en uygun fiyatı veren dijital baskı firması seçilmelidir.

Hemen dijital baskı ürünleri siparişi oluşturun!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir