UV Baskı Nedir? Lateks Baskı Nedir?

UV Baskı Nedir Lateks Baskı Nedir?

UV baskı her türlü malzemeye baskı yapmaya olanak sağlayan üst düzey bir teknolojidir. Yüksek baskı kapasitesine sahip olması sebebiyle baskılar oldukça net ve canlı gözükür en önemli özelliklerinden biri ise istediğiniz adette baskı yapılabilmesidir.

UV baskı nasıl yapılır?

UV baskı dijital reklam sektörünün sıklıkla kullandığı bir baskı tekniğidir. Bu teknikte özel geliştirilmiş yazıcılar kullanılmaktadır.

 Teknik gayet basittir baskı yapılacak yüzeye püskürtülen mürekkep Ultraviyole ışınlar sayesinde kurutul maktadır. Kullanılan bu teknik sayesinde mürekkep daha kısa sürede kuruduğundan baskılar daha kısa sürede hazırlanır diğer birçok baskı tekniği güneş ışınlarından veya olumsuz hava koşullarından etkilenirken ve baskı tekniği ile hazırlanan baskılar dış etkenlerden etkilenmezler.

UV Baskının Avantajları

Bu teknikle hazırlanan ürünler birçok avantaja sahiptir. Öncelikle hazırlanma aşaması çok hızlıdır. Bu baskı tekniğinde UV ışınlarının kullanımından dolayı çok çabuk kurur. Acil yetişmesi gereken işlerde zamandan çok büyük tasarruf sağlar. İstediğiniz malzeme üzerine baskı yapma olanağı sağlamaktadır.

 Eski dönemlerde kullanılan baskı teknolojilerine göre geliştirilen en hızlı alternatiftir ve Uv baskı tekniği ile yapılan baskılar çok uzun ömürlüdür. UV tekniği ile hazırlanmış ürünler dış koşullardan etkilenmediği gibi açık hava şartlarında bile renk solması ve yıpranma olmayacağından uzun süreli kullanıma uygundur.

Uzun ömürlü solmayan renkler de baskılar elde edilir. UV baskı tekniğinde özel bir mürekkep kullanılır. UV ışınlarını aldıktan sonra en canlı görüntülü ulaşmak için özel üretilmiştir.

UV Baskı Hangi Yüzeylere Uygulanır?

Ultraviyole ışın ve özel mürekkebin kullandığı bu teknikle kağıt, yapışkan malzeme veya akrilik yüzeyler gibi farklı yüzeylere mürekkebim püskürtülmesi sağlanır ardından bu mürekkep UV ışınları ile kurutulur. Bu gerçekten hızlı sonuç veren bir tekniktir.

Lateks Baskı Nedir, Nasıl Yapılır?

Latex baskı su bazlı boyaların kullanıldığı bir baskı alternatifidir. Lateks baskıda su bazlı boyalar kullanıldığından doğaya diğer baskı türleri kadar zarar vermez. Doğa dostu bir baskı türüdür.

Lateks baskı teknolojisi su bazlı boyaların kullanılması ile yapılan uygulamalardır. Doğa dostu çevreci bir teknolojidir.

Lateks Baskının Uygulama Alanları Nelerdir?

Latex, lateks baskıda kullanılan boyaların su bazlı, doğa dostu olmaları sebebiyle kullanım alanları çok geniştir. İnsan sağlığının ön planda olduğu her alanda okul, hastane, restoran vb. iç mekânlarda ve hatta dış mekânlarda da kullanıla bilinir. Kokusuz bir boya olduğundan iç mekânlarda kapalı alanlarda solunum problemi olan kişilerde de rahatsızlık yapmaz.

Kokusuz su bazlı boya kullanımından dolayı bu baskı tekniği daha çok iç mekan için kullanılsa da Lateks baskı tekniği  ile gerçekleştirilen baskılar dış mekanlarda da 3 ila 5 yıl kalitesinden kaybetmeden kullanım olanağı sağlamaktadır.

Lateks Baskının Sağladığı Avantajlar

Lateks baskı tekniğinde kullanılan boyalar kokusuz olduğundan Çevre Sağlık Standartları gerektiren mekanlarda hastane, okul, kreş vb. Alanlarda kullanıma yönelik baskı yapmak için çok uygundur. Yüksek sağlık kriterlerine sahip ortam ve müşterilere hitap eder. Tek makinede çok farklı iş üretme imkanı ile birlikte üstün boya teknolojisi ile kaliteli sağlıklı işlerin çıkması sağlanmaktadır.

Öte yandan çizilmelere karşı Üstün direnç sağlayan eş bir lateks boya teknolojisi son işlem sırasında hasar riskini en aza indirir boyalar kurmak için ek zamana ihtiyaç duymazlar ve laminasyon uygulaması gerektirmezler. Baskılar hem kuru hem de uygulamaya hazır bir şekilde çıkmış olur. Baskıya kısa zamanda olması bu yeni nesil dijital teknolojilerin tercih edilmesinin en büyük sebeplerindendir. Tasarımcılar için ihtiyaç olan CMYK modunda doğru renkleri sağlayan model makinelerde mevcuttur. Bu modellerde makine renkleri otomatik olarak ayarlar.

Lateks Baskı Hangi Yüzeylere Uygulanır?

Lateks baskı uygulama alanı oldukça geniştir. Sadece etiket branda ile sınırlı kalmaz duvar kâğıdı kanvas, kâğıt, kumaş, şeffaf folyo, PVC, tekstil ürünleri, ısıya hassas materyaller kullanım alanlarındandır.

Sadece reklamcılıkta değil iç dekorasyon tekstil  ürünlerinin tasarlanması da onu tercih edilen bir baskı tekniği olmasını sağlıyor. Günümüz teknolojilerinde hızlı olmak ve alternatif üretim yolları bulmak, çok önemli ayrıca doğayı koruyan ürünler gelecek nesillerin sağlığını korumak adına ayrıca değer taşımaktadır. Yapılacak olan baskıların kalitesi aynı zamanda işletmelerin imajını da müşteriye yansıtmak adına önemlidir.

Tekstil Baskı Nedir?

Tekstil Baskı Nedir? 

Kumaşların baskı teknikleri ile boyanması geçmişten günümüze var olan bir durumdur. Baskı teknolojisi aslında tekstil yüzeyinin belirli bir bölgesinin renklendirilmesini veya o bölgedeki boyanın öğütülmesini içerir. Boyama işlemi sırasında tekstil malzemesinin tamamı boyansa da baskı işlemi sırasında bu malzemenin belirli bölgeleri boyanır. Kumaşları renklendirmek için baskı yapılan ve tekstil sektöründe sık kullanım alanı olan bu yönteme tekstil baskı denir. Baskı, tekstil, moda, iç veya endüstriyel ile ilgili pazarlar için geniş bir üretim sektörü olarak tanımlanır.

Tekstil Baskısı Tarihi

Tekstiller ilk olarak insanların doğa koşullarını örtme ve koruma ihtiyaçlarını karşılamak için çevrede bulunan elyaf malzemelerden yapılan dokuma ürünler olarak ortaya çıkmıştır. Daha sonra insanlar bu ürünleri renklendirmek için doğadan gelen boyaları kullanmışlar, bununla yetinmemişler, kendilerini ifade etme içgüdülerini kullanarak bu dokuma kumaşlarla ilgili duygu ve düşüncelerini şekillendirmişlerdir. Tekstil ürünlerinde renkli desenler elde eden bu yöresel boyamalara baskı denir.

Tekstil baskısının keşfi, MS 1. yüzyılda Çin’de keşfedildi. Avrupa ülkelerinde baskılı ürünleri yıkamadan sonra soyulmayacak veya solmayacak dayanıklılıkta elde etmek zor olduğu için tekstil baskısı daha sonra ortaya çıktı. Tekstil yüzeyine nüfuz eden dayanıklı boyaların ortaya çıkmasına kadar gelişmemiştir. Tekstil baskısının ilk olarak Uzak Doğu’da Hintliler ve Çinliler tarafından yapıldığı söyleniyor. Son yıllarda yapılan araştırmalarda Mısır piramitleri ve mezarlarında boyamadan farklı yöntemlerle boyanmış kumaş parçalarıbulundu.

Tekstil Baskı Teknolojisi

Tekstillerin yüzeyi renklidir; boyama, dokuma veya örme işlemlerinde desenleme ve baskı teknikleri ile yapılır. Dokumacılıkta ve örme üretiminde çıkan ürünlerde hızın düşük olması, uygulama zorluğunun yüksek olması, desen ve renk değişiminin az olması nedeniyle baskı teknolojisi daha çok tercih edilir.

Kumaşları renklendirmek için dokuma ve örme teknikleri, baskı tekniklerine göre daha zahmetli ve pahalıdır. Çünkü iplik önce istenilen renge boyanır ve daha sonra dokuma tezgâhında veya örgü makinesinde üretilir. Ancak baskı teknolojisi yüksek üretim hızına ve düşük maliyete sahiptir. Bu teknikte, viskoz bir macun hazırlamak için önce bir koyulaştırıcı kullanılır. Gerekli baskı ortamını sağlamak için renk pastasına renklendirici boyalar ve yardımcı kimyasallar eklenir. Uygun bir yazıcı yardımıyla hazırlanan bu akışkan kıvamlı solüsyon kumaşa aktarılır.

Tekstil Ürünlerine Baskı 

Tekstil dijital baskısında çoklu baskı kafaları yüksek kaliteli tasarımlar sunabilmekte ve yüksek üretim hızları sağlayabilmektedir. Ancak baskı kafası kumaşa çok yakın olduğu için dijital baskı için kullanılamayan bazı malzemeler vardır. Örnek verecek olursak; çok gevşek iplikler ile dokunmuş olan kumaşlar baskı kafasına temas ederek hasara neden olabilir. Tekstil üzerine dijital baskının avantajları da mevcuttur. Tekstil dijital baskı teknolojisi dokuma ve örme kumaşlarda kullanılabilir.

Dijital baskı

Bilgisayar destekli tasarım (CAD) yazılım paketini kullanarak bilgisayarda tasarım yapıp ardından kağıda (süblimasyon kağıdı) aktarabilir. Kağıt (süblimasyon kağıdı) kumaşa ısıtılarak aktarılabilir veya doğrudan kumaş üzerine yazdırılır. Doğrudan baskı yapıldığında, kumaşın yazıcı tarafından beslenmesine yardımcı olmak için daha sonra yıkanabilen özel bir kimyasalla kalınlaştırılması gerekir.

Dijital Baskı Nedir?

Dijital baskının ne olduğunu kısaca tanımlayacak olursak; çeşitli malzemelerin özel bir dijital baskı makinesinde bilgisayar ortamında tasarımı ve üretimidir. Dijital tekstil baskısı nedir? Bu çalışmalar 2000’li yıllarda popüler hale gelen dijital baskı çalışmalarıdır. Süblimasyon, kağıda veya doğrudan kumaşa uygulanır.

Basılacak tasarımın bilgisayar ortamına aktarılması, tasarımcılarımız tarafından düzenlenmesi ve ardından dijital baskı makinesine gönderilmesi ve basılacak malzemenin üzerine basılması şeklinde üretilir. Dijital baskı makinesi nasıl kullanılır? Dijital baskı makinesi kullanmak profesyonellik gerektiren bir iştir. Dijital baskı makinesinin boyutuna ve özelliklerine göre farklı kullanımları vardır.

Dijital Baskının Ortaya Çıkması

Kumaş üzerine dijital baskı yapıp ütüleme ve yıkama kurallarına uymamanız dijital baskıya yol açacaktır. Ancak ürün deforme olabilir. Dijital baskı operatörleri ne yapar? Dijital baskı operatörleri, her türlü dijital baskı makinesinde çeşitli malzemeler tasarlar ve basar.

Kumaşlara dijital baskı nasıl yapılır? Kumaş üzerine dijital baskı yapılırken kumaşın dijital baskı makinesine doğru şekilde yerleştirilmesi gerekir. Dijital baskı makinesi yardımı ile merdaneden geçerek baskı yapılacak alana ulaşarak kumaşa gerekli dijital baskı yapılır. Dijital baskı, kumaş üzerine uygulanan bir teknoloji olmakla birlikte, kullanım kalitesi de oldukça önemlidir. 

Mühendis Yelekleri Neden Sarı veya Turuncudur?

Mühendis Yelekleri Neden Sarı veya Turuncudur

çalışma alanlarında mühendislerin daha rahat ve daha iyi koşullarda çalışmaları için ikaz yelekleri üretilmiştir. Bu mühendis yeleği kişilerin çalışma alanında güvenliğini sağlamak amacı ile kullanılıyor. Mühendislerin çalışmış oldukları riskli iş yerlerinde olası kazalara karşı fark edilmelerini sağlıyor. Mühendis yeleği rengi ise yapılan iş durumuna ve bulunulan iş yerine göre değişiklik gösteriyor.

İstenmeyen olası iş kazalarına karşı koruma sağlayan mühendis yeleği giyilmesi zorunlu olan bir iş kıyafetidir. Hem mühendislerin can güvenliğini sağlayan hem de çevredeki insanlara karşı duyarlılık yaratan mühendis yelekleri sarı ya da turuncu renklerde olabiliyor. Her iki renk de dikkat çeken renklerdir.

Mühendis Yeleği Nedir?

Mühendis yeleği çalışma ortamlarında dikkat çekerek can güvenliğini sağlamak amacı ile üretilen ikaz yeleği olarak sınıflandırılıyor. Bu yelekler sayesinde mühendisler çalışmış oldukları iş yerlerinde oldukça iyi koşullarda çalışma imkânı kazanıyorlar. Aynı zamanda yerine getirmeleri gereken görevleri daha başarılı ve daha rahat bir şekilde tamamlıyorlar. İkaz yelekleri bu konuda büyük oranda destek sağlıyor.

Bunun nedeni ise ikaz yeleği kullanan mühendislerin can güvenliğinden şüphe etmeden rahatça çalışıyor olmalarıdır. Mühendislerin yapmış oldukları iş durumu ve sorumlu oldukları iş alanlarına göre yelek renkleri değişiyor. Çevredeki kişiler tarafından dikkat çeken renklere sahip olan mühendis yelekleri çalışma alanlarında güvenlik amaçlı giyilmesi zorunlu olan yeleklerdir.

İş Yerlerinde Mühendis Yeleklerinin Önemi Nedir?

Mühendislerin çalışma alanında olası kazalar meydana gelmesi söz konusudur. Üstelik diğer iş alanlarına göre çok daha fazla risk içerir. Çalışma alanında bulunan iş makinaları da dâhil olmak üzere risk yaratan birçok unsur bulunuyor. Bu açıdan mühendis yeleği giymek tüm mühendisler için zorunlu tutuluyor. Mühendis yeleği önemi ise olası iş kazalarına karşı kişilerin can güvenliğini büyük oranda etkiliyor olmasıdır.

Mühendislerin kendi güvenliğini sağlamaları açısından atlamamaları gereken en önemli nokta ikaz yelekleridir. Bu yelekler sayesinde çevredeki insanlar ve diğer çalışanlar tarafından fark edilirler. İş alanlarında meydana gelebilecek olan iş kazalarının önüne geçmek mühendis yelekleri sayesinde mümkündür.

Mühendis Yelek Renkleri ve Anlamları 

Mühendislerin çalışma alanlarında güvenlik amaçlı giymiş oldukları yelekler dikkat çekici renklerde tasarlanıyor. Burada önemli olan nokta seçilen rengin dikkat çekici ve kolay fark edilir bir renk olmasıdır. Mühendis yeleği hangi renk olursa olsun anlamları aynıdır. Çalışma alanında olası iş kazasına karşı alınan bir önlem olarak ikaz yelekleri giyilir. İş sağlığı ve güvenliği için iş sağlığı uzmanlarının özellikle önermiş oldukları iş kıyafetleri arasında ikaz yelekleri de yer alıyor. Mühendis yeleğinin iş hayatındaki önemi ve anlamı iş sahasında çalışan kişilerin iş yoğunluğu sebebiyle kişileri farkına varmadan kaza yapmalarını önlemesidir. Bu sebepten kaynaklı mühendis yelekleri dikkat çekici renklere sahiptir.

Mühendis Yeleği Hangi Renk Olur?

İş yerlerine sık sık uğrayan ve riskli alanlarda bulunan mühendislerin can güvenliklerini sağlamak amaçlı renkli yelekler kullanılıyor. Mühendis yelekleri iki farklı renkte olabiliyor. Öncelikle sarı mühendis yeleği detaylarından bahsetmek gerekirse, sarı yeleğin üzerine çizilmiş beyaz ışıklı çizgiler bulunuyor. Bu çizgiler özellikle de karanlık ortamlarda dikkat çekerek kişinin can güvenliğini sağlıyor.

Aynı zamanda turuncu renkli mühendis yeleği üzerine de beyaz ışıklı şeritler yerleştirilir. Son dönemlerde kullanılan açık mavi mühendis yeleği de ışıklı beyaz şeritler içeriyor. Mühendis yeleğinde çift şeritler olabileceği gibi dört şerit de olabiliyor. Şerit sayısı artıkça karanlık alanlarda iş güvenliğini sağlamak o kadar artacaktır.

İş Güvenliği Sağlamak Yelek ile Mümkün Müdür?

İş sahalarında ara ara bulunan mühendisler için sarı ya da turuncu renklerde yelekler tercih ediliyor. İş alanlarında can güvenliğini sağlamak amacı ile birçok detaya dikkat etmek gerekiyor. Bunlar arasında önemli yer edinen ve oldukça etkili olan detaylardan biri ise ikaz yelekleridir. Mühendis yeleği ise ikaz yelekleri arasında yer alıyor. İş yerlerinde çalışan kişilerin işlerine oldukça yoğunlaşması ya da akşam vakti çalışma sağlanması durumunda mühendis yeleği can güvenliği sağlar. Özellikle de karanlık vakitlerde yelekte bulunan ışıklı şeritler sayesinde dikkat çekerek can güvenliğini sağlıyor. Bu açıdan iş alanında en güvenli ortamı mühendis yeleği ile sağlamak mümkündür.

Nişan Organizasyon Ürünleri (Organizasyon Ürünleri)

Nişan Organizasyon Ürünleri (Organizasyon Ürünleri)

İnsanlar en mutlu günlerinin mükemmel ve bir peri masalından çıkmış gibi olmasını isterler. Düğün, söz, kına gecesi tarzında bir gün olan nişan organizasyonu için oldukça dikkat etmeleri ve emek harcamaları gerekir. Bu tarz organizasyonlar akrabalar ve arkadaşlarla yapıldığından ötürü özenilmesinin bir sebebi de budur.

Kişilerin nişan organizasyonu yaparken önceden bilgi sahibi biriyle konuşmaları ve organizasyon ürünlerini ona göre seçmeleri onlar için bir avantajdır. Hayat boyunca bir kere yaşanacak bir faaliyet olduğundan ötürü her şeyin mükemmel olmasını istemek aslında çiftlerin en doğal haklarındandır diyebiliriz. Bu organizasyon için çeşitli ürünler gerekir ve kişiler organizasyon firmalarıyla anlaşmadan da bu ürünleri temin edebilirler.

Nişan Organizasyonunda Masa ve Sandalyelerin Sayısı, Dizaynı

Nişan organizasyonu çeşitli yerlerde yapılabilir. Çiftler eğer nişanlarını evde ve aile arasında yapmak istiyorlarsa masa ve sandalye gibi ürünleri tercih etmek istemeyebilirler. Fakat salon veya bahçe tutulan nişanlarda masa ve sandalyeler oldukça önemlidir. Davetlilerin oturabilmesi için yeterli sayıda sipariş edilmesi gerekilen bu ürünler istek dâhilinde satın alınır veya kiralanabilir.

Genellikle kiralanan masa ve sandalyelerde fiyat daha uygun olduğundan ötürü çiftler bu seçeneği tercih ederler. Bunun yanı sıra nişan sırasında masa ve sandalyeler herhangi bir zarar görürse bu ürünlerin zararının karşılanması gerekir. Masa ve sandalyelerin sayısı ayarlandıktan sonra dizaynını yapmak da önemlidir. Davetlilerin gelin ve damadı görebilecekleri şekilde masa ve sandalyeler yerleştirilerek ortamda güzel bir atmosfer oluşturulur.

Nişan ve Düğün Organizasyonların Vazgeçilmezi Olan Süslemeler

Nişan, düğün, söz, kız istemesi, kına gecesi gibi etkinliklerde en önemli olan ürünlerden biri de süslemelerdir. Bu süslemeler gelin ve damadın zevkine göre seçilir. Son yıllarda özellikle perde süsleme ürünleri evde yapılan nişanlarda sıklıkla tercih edilir. Perdeye takılabilen parlak, tüllü ve çeşitli şekilleri bulunan perde süsleri ortamı oldukça şık ve eğlenceli bir hale getirir.

Çiftlerin isimlerinin yazılı olduğu bu perde süslerinin genellikle ışıklı olanları tercih edilir. Perde süslerinin yanı sıra nişan organizasyonunda kullanılan mumlar da ortamın mükemmel bir ambiyansa kavuşmasına vesile olur. Çeşitli renkler ve kokulardaki mumlar nişan organizasyonu ev içerisinde bile olsa fotoğraf çekmeye oldukça uygun hale getirir.

Nişan Arka Fon Modelleri

Nişan organizasyonu eğer evde yapılıyorsa kullanılan diğer bir süsleme ürünü ise yanıp sönen ışıklardır. Çeşitli renklere sahip olan ve yanıp sönerek parti havası yaratan minik led lambalar özellikle fotoğraf çekimlerinde müthiş bir arka fon sağlar. Bunun yanı sıra çiftlerin ev nişanlarında sıklıkla kullandıkları ürünlerden bir diğeri de halka, kare ve çeşitli modellerde olan arka fon ürünleridir.

Oldukça büyük boylarda olan bu süslemelerin önünde çiftler ve sevdikleri fotoğraflar çekilerek geleceğe güzel bir anı bırakabilirler. Bu süslemeler genel olarak evde tercih edilirken salon organizasyonlarında tercih edilmezler çünkü salon nişanlarında daha farklı süslemeler ve masa detayları öne çıkar.

Nişan Organizasyonu Yaparken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Evde, bahçede veya salonda nişan organizasyonu yaparken dikkat etmeniz gereken belli başlı noktalar bulunur. Öncelikle seçtiğiniz süslemelerin kalitesine dikkat etmelisiniz. Kalitesiz ve çok ucuz fiyatlara alınan süslemeler nişan esnasında düşüp koparak kişilerin hem heveslerini kursağında bırakır hem de ürüne zarar geldiği için eğer kiralandıysa fiyatını ödemeleri gerekir.

Fakat kaliteli süslemeler hem oldukça şık görünerek kalitesini belli eder hem de kişileri yarı yola bırakmaz. Nişan organizasyonu yaparken dikkat etmeniz gereken diğer bir nokta ise ürünleri hangi sayıyla aldığınızı unutmamanızdır. Bu tarz etkinliklerde çiftler oldukça heyecanlı olduğundan dolayı dolandırılmaya açıklardır ve pek çok satıcı onların bu açığını kullanır. Bu yüzden ekstra dikkat etmek önemlidir.

Nişan Organizasyonunda Müzik Seçimi

 Nişan organizasyonunda kullanılan ürünler ve süslemeler kadar önemli olan diğer bir nokta ise müzik seçimidir. Müzik seçimi yaparken duygusal müzikten başlayıp oyun havasına yönelmek ve daha sonra da pop müziklerle töreni bitirmek genellikle uygulanan yöntemlerdendir.

Fakat ev ortamında düzenlenen nişan törenleri daha sade olacağından ötürü arka fonda çalan hafif müzikler de yeterli olacaktır. Kişiler dans etmek veya oyun havası oynamak istediklerinde ise kendi zevklerine uygun müziği rahatlıkla seçebilirler. 

Davetiye Baskı Ve Matbaa

Davetiye Baskı Ve Matbaa

Düğün, açılış kutlama vb gibi birçok alanda bir nevi kimliğimizi ifade eden özel günlerimizde özenle sunduğumuz davetiye baskı, geliştirilmiş birçok özelliği ile misafirlerimizi ağırlamanın ilk yoludur. Kullanılacak malzeme, süsleme, kağıt ve ölçüleri ile müşterilerinin isteklerine göre hazırlanan davetiyeler düğün sezonunun da açılması ile oldukça gündemde. 

Davetiye baskı denildiğinde her ne kadar akla ilk düğün, nişan, sünnet gibi özel günler gelse de toplantı, seminer, konferans gibi organizasyonlarda da çok sık kullanılmaktadır. Kurumsal ve kişisel olarak iki şekilde hazırlanan davetiyelerin tasarımları, basımı , içeriği kadar kalitesi de önemlidir. Hangi çağrı için basılacağı belirlenen davetiyelerin yükse hacimli olanları daima daha çok tercih edilmektedir. 

Davetiyelerin Özellikleri Nelerdir?

Davetiyelerin özellikleri arasında en önemli unsur kalitedir. Kullanıldığı malzemelerin kalitesiz olması, kurumsal organizasyonlarda markanın prestijini sarsarken şahsi organizasyonlarda da gerçek anlamda beğenilmez Örneğin 250 ila 300 gr. Amerikan bistrol, ve 350 gr. Mat kuşe, 250 gr. tuale, 750 gr. mat kuşe sıvama kullanılan baskı malzemeleriyle kaliteli davetiyeler basmak olasıdır.

Günümüzde düğün, nişan, sünnet gibi merasimlerde kullanılan aksesuarların şık ve akılda kalıcı şekilde seçilmesi, davetiyeyi gönderen kişinin itibarını artıracaktır. Ancak kurumsal olarak gönderilen davetiyelerde bu gibi aksesuarlar kullanılmamaktadır. Tercih edilse bile kurdele gibi daha sade ve basit aksesuarlar tercih edilmektedir. Kurumsal davetiyelerde daha çok metin ve davetiyenin baskısı ön plana çıkmaktadır. 

Davetiye Baskısı Nasıl Yapılır?

Davetiyeler ister eğlence olsun ister resmi, birçok insanın katılımını sağlayan ve çağrılması için kullanılan materyallerdir. Baskılı davetiyeler, düğün nişan gibi şahsi organizasyonlarda arkadaş, akrabalar ve aile yakınlarını davet etmek kullanılan davetiyeler kalıcı ve estetik oldukları için birçok teknolojiye rağmen hala ilgi görmeye devam etmektedir. 

Davetiye baskılarında seçilecek tasarım, baskı teknikleri, görsel efektler ile ön plana çıkmaktadır. Kabartma, selefon, tek kağıt, defter, oval ve kalp şekillerinde yapılan özel baskılı davetiyeler oldukça tercih edilmektedir. Kapaklı olan davetiyelerin içine genellikle adres, içerik ve kişisel bilgiler yer alırken davetiyenin kapak kısmı daha parlak objelerle süslenmektedir. 

Davetiye Modelleri Nelerdir?

Farklı alternatifler özel, şık ve sıra dışı tasarımları ile karşımıza çıkan baskılı davetiyeler son zamanlarda özel organizasyon yapacakların en çok ilgilendikleri konulardan biridir. Baskılı davetiye modelleri arasında son zamanlarda en çok tercih edilen, hasır ip ile bağlanmış bağcıklı retro tasarım modelleridir. Daha çok düğün gibi özel günlerde kullanılan bu davetiye modeli diğer organizasyonlarda da kullanılır.

Tercih edilen bir diğer davetiye modeli ise altın kaplama özel mühürle kapatılmış zarf şeklindedir. Zarf açıldığında içerisinden çıkan kağıtta davetin içeriği yine altın kaplama yazılarla süslenmektedir. Bu iki modelin yanı sıra ahşap üzerine isim yazılan modeller, Şeffaf kağıt üzerine işlenmiş içerik bilgileri yer alan modellerde mevcuttur.

Davetiye Baskı Matbaa Tekniği

Birçok etkinlik ve organizasyonlarda kişisel kimliğimizi tekstil eden davetiyelerdeki seçtiğimiz tasarımların oluşması için, 8 çeşit davetiye basım matbaa tekniği bulunmaktadır. Bu teknikler uzmanlık ve ayrıca ciddi bir emek ve işçilik gerektirir. Özel olarak hazırlanmış olan davetiyeler özel yapım olan kağıtlara basılır ve seçilen içerik, aksesuar veya etkinlik kağıdın üzerine özel bir baskı ile yerleştirilir.

Süsleme tekniği ile davetiyenin adres, saat, yer, zaman gibi içerikler yazılır. Davetiye ve matbaacılık ta kullanılan ofset baskı, serigraf baskı, sıcak yaldız baskı, flok baskı, kesim ve gore olmak üzere 6 süsleme tekniği bulunmaktadır. Bunlardan en çok tercih edileni ise kağıtta kabartılma işlemi yapılan gof tekniğidir.

Baskılı Davetiye Fiyatları

Şahsi ve resmi organizasyonlarda özel günlerimizi süsleyen, özenle seçtiğiniz baskılı davetiye fiyatları hemen hemen her bütçeye uygun olarak tasarlanır. Mühürlü ve bakır yaldızla yazılmış olan davetiyeler bir kutu yani yaklaşık 100 adet kadar olan fiyatı çok uygun fiyatlar ile başlarken, Bağcıklı klasik içerikli, kitap şeklindeki davetiyelerin kutusu ise rakamsal olarak biraz yüksek bantta başlar.

Diğer modellere bakacak olursak, alyans aksesuarlı ya da çiçek aksesuarlı ve klasik içerikli davetiyelerin kutu fiyatları modellerine göre ve adetlerine göre değişiklik gösterir. Altın kaplama içerikli, şeffaf davetiyelerin kutu fiyatı ortalama fiyat aralıklarında iken ahşap üzerine isim yazılmış olan davetiyelerin kutu fiyatları ise biraz daha yüksek olabilir.

Tabelanın Günümüzde Önemi?

Tabelanın Günümüzde Önemi? 

Yaşadığımız şu dönemde reklamın ve reklamcılığın önemi tartışmasız büyük önem taşımaktadır. Kimisi bu sayede tanınırlığını pekiştirmekte, kimisi ise reklam yoluyla bir kazanç kapısı elde etmektedir. Dolayısıyla reklamın taşıdığı önem su götürmez bir gerçek. Reklam yapmak getiri kadar olmasa da gideri de olan bir konudur. Reklam yapmak belli miktarda maliyet istese de şüphesiz avantajı yüksek bir tanıtım yöntemidir. Reklam denince akla gelen bir husus ise tabeladır.

Tabelalar, insanlara bilgi vermek, onlara kendilerini tanıtmak, onları yönlendirmek için kurum ve kuruluşların sıklıkla kullanmış oldukları dış mekânda platform bulundurarak kullanılan bir reklam yöntemidir. İşletmeciler, ziyaretçisinin ve belli kesimlerin ilgisini çekmek, onların gözlerini kendi üzerine çekmek için renk, boyut vb. Özellikleri de amaçlarına göre belirleyerek bir tabeladan maksimum verimi almayı amaçlarlar.

Bu sebepten ötürü işletmecilerin talep ettikleri şekle, boyuta, renge vb. Özelliklere göre birbirinden farklı tabela çeşitleri bulmak mümkündür. Tabela fiyatını iki önemli unsur çok etkiler. Bunlardan birisi tabela üretiminde kullanılan malzemedir. Bir diğeri ise üretilecek tabelanın büyüklüğüdür. Çünkü ne kadar büyük olursa o kadar fazla ham madde kullanımı söz konusu olacaktır.  

Tabelanın Avantajları 

 • İşletmenin türü, büyüklüğü, konumu fark etmeksizin her türlü yerin reklamını insanlara sunmayı gayet iyi şekilde başarırlar (Tabela kalitesi bu konuda önemlidir.). 
 • Müşteriyi çekmek, işletmeye davet etmek ve işletme konusunda karşıdaki kişide merak uyandırmak konusunda büyük iş görürler. 
 • Logo veya kullanılan herhangi bir kelime, cümle veya söz ile insanların akıllarında kalıcılık sağlayarak hatırlanmayı da beraberinde getirir. 
 • Söz konusu markaların logosunu ve rengini, tasarımın bütünüyle en iyi şekilde taşımayı ve temsil etme işini de gayet iyi yerine getirirler. 
 • Talebe göre en dikkat çeken renkler kullanılarak tabeladan maksimum verimi almak ve akıllarda kalıcılığı sağlamak da gayet mümkündür. 
 • İnsanlara hizmet, yer ve yön bilgisini de sunmuş olurlar. Bu sayede tabelanızın ne kadar dikkat çekici olduğunu da anlayabilmek gayet mümkündür. 
 • Yer, yön fark etmeksizin müşterinin istediği herhangi bir yere dilediği şekilde ve türde işletmenin veya herhangi bir yerin reklamını yaptırmak oldukça kolay hale gelir.  

Eğer söz konusu bir firma ise, yine akılda kalıcı bir tasarım ile firma markasının kalıcılığı ve tanınırlığı oldukça artarak aslında çok fazla müşteri ve yine bu doğrultuda fazla kazanç elde etmeyi de başarabilirler. 

Tabela Çeşitleri 

Yukarıda da bahsettiğim üzere tabelaların küçüklü büyüklü birçok çeşit olanını görmek hiç de zor değildir. İşletmeciler, kendi mekanlarına uygun konseptli, uygun boyut renk ve içerikte tabelalar istediklerinden ötürü bu durum tabelaların da çok çeşitli olmasını sağlamıştır. Önceleri tek bir kalıp ve el yazması ile başlayan tabelacılık sektöründe zaman geçtikçe ve ihtiyaçlar değişmekle birlikte arttıkça, mevcut düzen değişmiş ve gelişmiştir.

Tek kalıp el yazması ile başlayan tabelacılık sektörü, yerini teknolojiye ve yaratıcılığa bırakarak büyük gelişmeler yaşamıştır. Bu hem tabelacılık sektöründe para kazanan kesim için hem de reklamını yaparak işletmesini geliştirmek isteyen işletmeciler için elbette ki oldukça güzel bir gelişmedir. 

En Çok Kullanılan Tabelalar 

Totem Tabela: Bu tabela türü genellikle açık alanlarda kullanılmakla birlikte şehirlerarası yolculuklar ile cadde kenarlarında oldukça sık görülür. Bu tabelalar çok büyük alan ister ve büyük yer kaplarlar. 

Kutu Harf Tabela: Bu tabelalar, paslanmaz krom ile üretilir. Alüminyum ve pleksiden de üretiliyor olsa da en beğenilen modeli, paslanmaz krom malzemesi ile üretilen modeldir. Yani baktığımız zaman bünyesinde yoğun bir el işçiliği barındırır. Oldukça bilinen ve talep gören bir tabela türüdür. Çok dikkat çeker, çok şık ve merak uyandırmasından ötürü müşteriler tarafından talebi de yoğun görür. Bunların dışında, yapısında krom kullanıldığı için oldukça dayanıklı ve temizlemesi de bir hayli kolay olmaktadır. Üretimi de lazer kesim kullanılmasından ötürü oldukça kolaydır. Bütün bunlardan dolayı talep miktarı çok fazladır. 

Işıklı Tabela: Dikkat çekmeyi büyük bir amaç edinen çoğu kişi tarafından oldukça sık tercih edilen bir tabela türüdür. Özellikle akşamları epey dikkat çeker. Bu tabela türünde ise ışıklandırma esastır. Floresan, LED ampul gibi çeşitli aydınlatmalar kullanılarak üretilir.  

Saca Baskı Nerelerde Kullanılır?

Saca Baskı Nerelerde Kullanılır?

Baskılı sac, çeşitli seçenekler ile karşımıza çıkan ve oldukça çeşitli alanlarda kullanılan bir üründür. Aynı zamanda çelik ve demir sektörünün en sık kullanıma sahip ürünlerinden biridir. Baskılı saclar, birçok farklı işlemden geçirildikten sonra kullanılacak olan halini alır ve çeşitli türden desenler ile baskıların eklenmesi ile kullanıma hazır hale gelir.

Birçok avantajı da beraberinde getiren hem pratik bir kullanım hem de estetik bir görsellik hizmeti sunan baskılı saclar, uzun ömürlü olma özelliği sayesinde de her geçen gün daha çok tercih edilmektedir. Hem Ülkemizde hem yurt dışında ciddi bir piyasası bulunan baskılı sacların belli başlı ebatları bulunur.

Baskılı Saç Çeşitlerinin Ölçü Ve Ebatları

Kullanım açısından diğer malzemelere kıyasla daha güvenli, daha uzun ömürlü ve daha ekonomik olan baskılı sac çeşitleri ayrıca görüntü olarak daha estetiktir. Baskılı sac çeşitleri yaklaşık olarak 0.40 ila 100.00 mm ve 6 ila 16000 kg ağırlığındaki ölçüler ile kullanım alanının büyüklüğüne göre değişebilen ölçülere sahiptir.

Tüm iklim koşullarına karşı dayanıklı olan baskılı saclar günümüzde birçok işletme sahibi tarafından tercih edilmektedir. Baskılı sacların dayanıklılık, ekonomik, taşıma sistemine gerek duyulmayacak kadar hafif, pratik, kazançlı, paslanmaz, uzun ömürlü, sağlam, estetik olması gibi birçok avantajı bulunur. Baskılı sac çeşitleri ayrıca diğer sac çeşitleri gibi yangına da dayanıklıdır. 

Baskılı Saclar Hangi Alanlarda Kullanılır? 

Kullanışlılığın yanı sıra görsel olarak ta estetik görünen baskılı saclar standart ölçüleri yaklaşık 0,50 mm ile 2,50 mm arasında kalınlıkta, 3000 ya da 4000 mm’ye kadar olan boyutlardadır. Normal yapımına göre standart ölçülere yapılsa da müşterinin isteğine göre farklı ebatlarda da yapılabilir ve isteğe uygun üretim yapılması mümkün bir üründür. Baskılı sacın kullanıldığı alanlar çok farklı sektörlerdir.

Baskılı olmayıp düz olarak üretilen demir ya da çelik saclar, pürüzsüz ve kaygan olmasından dolayı, kullanım için çok da tercih edilmemektedir. Fakat baskılı sacların doku özelliği, kaymayı önler. Baskılı saclar daha çok yürüme yolları, yangın merdivenleri, kamyon ve tır gibi araçların kasaları,  çeşitli makinelerde kullanımı yaygındır.

Baskılı Sac Çeşitlerinin Özellikleri Nelerdir?

Baskılı sac ürünleri günümüzde özellikle ürünün zeminde kullanılması ise kaymayı önleyen özelliği ile bilinmektedir. Kaygan alanlarda güvenliğinin oluşması için çok etkili olan baskılı saclar kaygan alanların zeminin de kullanılarak yaşanabilecek birçok olumsuz kazanın önüne geçer. Kaygan, ıslak veya nemli olan zeminlerde kullanımı sadece çalışan güvenliği için değil, birçok alanda örneğin deniz kenarı gibi kaza riski olan buna benzer alanlarda, işyeri ya da evlerin zemininde de kullanılması güvenlik açısından oldukça önemlidir. Ayrıca uzun ömürlü olması sebebi ile her türlü olumsuz hava koşullarına karşıda oldukça dayanıklı olan baskılı saçların birçok avantajı mevcuttur.

Baskılı Sac Çeşitleri

Kullanılan alanların zemininde kullanım avantajı sağlayan baskılı sacların birçok çeşidi ve deseni bulunmaktadır. Örneğin makina yardımı ile yapılan genişletilmiş baskılı sac çeşidi bariyer olarak kullanılırken, boyalı trapez saclar ise çatı ve dış cephe alanlarında kullanılır. Standart trapez saclar ise kullanım alanı daha yaygındır. Delikli saclar daha çok fabrikada ya da işletmelerde kullanılan büyük makinaların tabanında, gözyaşı desenli baskılı sac çeşitleri ise kamyon, tır, araba gibi araçların tabanında kullanılır. Baklavalı saclar ise hastane inşaatları, Yürüme yolları, engelli erişim rampaları, Asansör, merdiven, otopark ve garaj, Yükleme limanı ve depolarda, dağıtım merkezlerinde, ayrıca dekoratif malzeme olarak birçok alanda kullanılır. 

Baskılı Sacların Fiyatları

Birçok kullanım alanı bulunan baskılı sac çeşitlerinin ağırlık, model, ebat ve boyutlarına göre fiyatı da değişmektedir. Baskılı sac talep eden biri, sac üreticilerine giderek, almak istediği sacın çeşidine göre ağırlık hesaplaması yapması gerekmektedir. Her türlü donanıma sahip, farklı ürün çeşitliliği ile üretim yapan firmalar sipariş edilen baskılı sac fiyatları her bütçeye uygun ödeme koşulları sunmaktadır.

Yaklaşık olarak 1.20 mm kalınlığında 1000×2000 mm ebatları ve 20 kg ağırlığındaki standart ölçülerde bulunan bir baskılı sac değişik fiyatlardan başlamaktadır. Baskılı sac fiyatları aynı zamanda müşterinin isteğine göre farklılık gösterir. Günümüzde hemen hemen her alanda kullanılan baskılı sac çeşitlerinin kullanım alanları gün geçtikçe genişlemektedir.

Pleksi Kesim Nasıl Yapılır?

Pleksi Kesim Nasıl Yapılır?

Sert, şeffaf akrilik pleksi, birçok uygulamada camın yerini alabilen düşük maliyetli bir malzemedir. Bu malzeme hafif ve dayanıklıdır ve en önemlisi kırılmazdır. Pleksinin nasıl kesileceğini bildiğinizde süreç daha güvenli ve temiz hale gelecektir. Pleksi sentetik olmasına rağmen, bazen temiz kesmek camı kesmekten daha zordur. Pleksi kesmek sabır ve doğru cam kesme aletleri gerektirir. Pleksi kesmenin en iyi yolu ve farklı kalınlıklardaki Pleksi kaplamalar için doğru aletler kullanılmalıdır.

İpucu: Pleksinin istenen boyuta kesilmesi basit bir işlemdir, ancak çok pürüzlü kenarlar bırakacaktır. Projeniz akrilik kenarının düz olmasını gerektiriyorsa, boyuta kestikten sonra düzeltmelisiniz. Kenarları zımparalarken Pleksinin yüzeyine zarar vermemeye dikkat edin.

Pleksinin Avantajları

Pleksi (aslında polimetil metakrilatın genel adı) birçok fayda sağlar. Bunlar;

 • Parlaklık
 • Titreşim direnci camın 40 katıdır
 • Sınırsız hayat
 • Mükemmel UV direnci
 • Son olarak farklı ortamlara uyum sağlama (katlama, istenilen şekillerde kesme vb.) ve kolaj imkanı.

Kalınlık 1 mm’den 20 mm’ye kadar değişebilir, bu nedenle kesim yöntemini gerekli kalınlığa göre ayarlamalısınız.

Pleksi Kesilirken Kullanılması Gereken Araçlar

 • Cam kesici
 • Cetvel
 • Daire testere
 • Daire testere bıçağı
 • Kalem
 • Klip
 • Zımpara kağıdı

Listelenen araçlara ek olarak, şunlara da ihtiyacınız vardır:

 • Koruyucu Gözlük
 • Maket Bıçağı
 • Matkap
 • Parlatma Makinesi
 • Sprey Şişesi

Çizim Tahtası Hazırlığı

Pleksi yüzeyindeki koruyucu kâğıt tabakasını kesim ve finisaj tamamlanmadan çıkarmayın. Pleksi plakayı düz bir yüzeye yerleştirin ve tüm parçanın çalışma yüzeyi tarafından desteklenip desteklenmediğini dikkatlice kontrol edin.

Pleksisi Kesilecek Ölçüye Göre İşaretlemek

Bunun için istediğiniz son işin boyutunu işaretlemek için bir mezura kullanın. Ölçüm çizgisini birkaç kısa çizgiyle işaretlemek için bir gres kalemi veya işaretleyici kullanın. Çizgileri birleştirmek ve yol boyunca bir çizgi işaretlemek için bir cetvel veya marangoz ızgarası kullanın.

Kesmek Ve Kırmak İçin Bir Puanlama Bıçağı Kullanmak

Koruyucu gözlük ve eldiven giymelisiniz. Pleksisin kesim işlemi sırasında zarar görmemesi için önlem alınız. Kesme işlemi sırasında iş parçasının ufalanmasını önlemek için enine dişlere sahip ince bıçaklı bir daire testere veya masa testeresi takın. Pleksi plakayı kesme çizgisi boyunca hizalayın. Malzemeyi serin tutmak için testereyi keserken daha düşük hızda bir testere kullanın veya kesme noktasına su püskürtün.

 • Sabit kalması için pleksi plakayı çalışma tezgahına sabitleyin.
 • Pleksi işaretini 5-10 kez işaretlemek için bir cam kesici veya maket bıçağının sert yüzeyini kullanın.
 • İşin diğer tarafında çevirin ve puanlayın.
 • Skor çizgisini çalışma alanının kenarıyla hizalayın ve sıkıştırın.
 • Skor çizgisindeki müziği kırmak için aşağı doğru keskin bir baskı uygulayın.

Kenarları Bitirin

 • Pleksinin düz olmayan kenarlarını 120 kumlu zımpara kağıdı ile ıslak zımparalamaya başlayın.
 • Kenarlar daha pürüzsüz hale geldikçe, 600’e kadar daha ince zımpara kağıdı kullanın.
 • İstenen dokuyu elde ettikten sonra, elektrikli matkap ucuna tampon aparatı bağlayın ve kenarları parlatın.

Pleksi Nedir?

Plastik camın pleksi, renkli ve renksiz çeşitleri bulunmaktadır. Şeffaf ve yarı saydam, hafif plastik bir yapıya sahiptir ve işlenmesi, kesilmesi ve delinmesi kolaydır. Genellikle piyasada 1.5-2 5mm kalınlığında düz levha şeklinde karşımıza çıkmaktadır. 90°C veya 90°C-115°C fırında ısıtılarak yumuşatılır. Bu nedenle istenilen şekil kalıplanarak verilebilir. Camdan daha dayanıklı ve hafiftir.

Tek dezavantajı termodinamik bir yapıya sahip olması dolayısıyla yanma direncinin düşük olmasıdır. (Döküm) Pleksi istenilen her şekle kolaylıkla uygulanabilir. Üretim aşamasında Pleksi kullanıcılarının başını belaya sokmaz. Pleksi ekstrüder sac gibi kesme, şişirme ve kalıplama işlemlerinde sorun yaşamayacaktır. Genleşme katsayısı, yoğunluğu, yumuşama noktası, sertliği ve diğer teknik özellikleri standartları karşılar ve polimer sayısı fazladır.

Pleksinin Özellikleri

 • Yüksek ışık geçirgenliği ve darbe dayanımı, Pleksisin ışık geçirgenliği camın %92’sidir. Darbe dayanımı camın 6 katıdır. Keskin değil. Zarar vermez. Isı geçirgenliği camdan %20 daha düşüktür.
 • (Döküm) Pleksi hava şartlarına dayanıklıdır. Opak, şeffaf ve floresan renklerde üretilir ve hava şartlarına plastiğe göre daha dayanıklıdır. Solmaz veya kırılmaz. İç ve dış mekânlarda rahatlıkla kullanılabilir.
 • (Döküm) Pleksi ısıya dayanıklı olması yönüyle ön plandadır. Döküm Plexiglass 75°C’de kalınlığına göre yumuşayarak kalıplamaya hazır hale gelir.
 • Pleksi (Dökme) Pleksi bakır sertliğine sahiptir.
 • Pleksi’a istenilen şekil kolaylıkla verilir. Alglas Pleksi’nin istenilen şekle getirilmesi için 120°-150°C yeterlidir. Soğuduktan sonra verdiğiniz form sabit kalır.

Plaket ve İsimlik Nedir?

Plaket ve İsimlik Nedir?

Çalışma alanlarında dikkat çeken oldukça önemli detaylar yer alır. Bu detaylar arasında firmalara ödül olarak layık görülen plaket ve isimlikler yer alır. Plaket bir kişi ya da unvan adına tanzim edilen ve ödül niteliğinde olan bir hediye türü olarak ta tabir edilir. Plaket ve isimlikler kendi aralarında kategorilere ayrılır. Bu tarz detaylar genel olarak bakıldığında çeşitli malzeme ve metalden üretimi yapılan materyal grupları plaket ismi ile bilinir.

Çeşitli alternatiflerle üretilen ve kabartma levha üzerine yapılan bir çeşit faktör olarak ta tanımı yapılır. Plaket ve isimlikler bir çeşit hediyelik eşya niteliğinde de tercih edilebilir. Çok farklı anlamları içeren bu iki terim oldukça önemli bir detayı da ortaya çıkartır. Plaket ve isimlik nedir tarzında ki soruların en net yanıtları bu şekildedir.

Plaket ve İsimlik Çeşitleri

Üstün başarılar elde edildiğinde kişileri ödüllendiren plaket ve isimlik kendi alanında kategorilere ayrılır. Ünlü olan kişilere layık görülen plaketlerin oldukça önemli anlamları ve değerleri yer alır. Plaket ve isimlikler birbirleri ile bağlantısı olan kavramlardır. Çok ve üstün başarı elde eden kişiler altın plaket ile ödüllendirilir.

İsimlik ise saygın ve itibarı olan kişilerin isim ve soy isim bilgilerinin yer aldığı etmenleri oluşturur. İsimliklerde plaketlerde olduğu gibi metal malzeme ve hatta mermer malzeme üzerine kazınarak kişi adına hazırlanır. Plaket ve isimlikler bu alanda çalışmalar yapan usta eller tarafından hazırlanan etmenlerdir.

Plaket ve İsimlik Terimlerinin Anlamı

Yapılan araştırmalardan elde edilen verilere göre plaket ve isimlik terimlerinin çok sayıda anlamı olduğu kanaatine varılmıştır. Ancak en çok dikkat çeken plaket çeşitleri arasında altın plaket yer almıştır. Aynı zamanda altın kaplama levha üzerine yapılan isimlik çeşitleri de talep ve rağbet görmüştür.

Bu tarz etmenler aynı zamanda kişi ya da kişilerin daha çok tanınmalarına olanak sağlamıştır. Gümüş ve simli plaket ve isimlik çeşitleri de dikkat çeken seçenekler arasında yer alır. Ahşap, kadife kutulu, albüm, vip ahşap plaket ve isimlikler en çok tercih edilen seçenekler arasında yer alır. Plaket ve isimlik terimleri nedir soruları bu şekilde değerlendirilir.

Plaket ve İsimlik Kelimelerinin Anlamı Nedir?

Plaket kelimesi İngilizce kökenli bir kelimedir. Plakların üzerine işlenen detaylarla anlam kazanan plaket ünlü olan bütün kişilere hediye ve teşvik amaçlı olarak sunulur. İsimlik ise unvan sahibi olan kişilerin tanınmasına olanak sağlayan ve bir nevi reklam yapılmasını da sağlayan bilgileri içerir. Plaket ve isimlik kelimelerinin anlamı nedir şeklinde araştırma yapılarak geniş kapsamlı bilgi edinilmesi mümkündür. Plaket ve isimlikler bu alanda çalışmalar yapan kurumlar tarafından tiriz bir çalışma ile hazır hale getirilir. Genel olarak başarılı profesörler ve bu tarzda olan şahıslar için plaket ve isimlikler uygun olur. 

Plaket ve İsimlik Ne Demektir?

Araştırma platformları üzerinde en çok merak edilen sorular arasında plaket ve isimlik ne demektir soruları yer alıyor. Yukarıda da belirtildiği üzere plaket ve isimlikler metal levhaların üzerine işlenen bir detayı yansıtır. Metal malzemeler kullanılarak her türlü çeşitte üretilen bu iki önemli ürün kişilerin tanınmasını da sağlar.

Alçak kabartma levha olarak ta değerlendirilen plaket bu şekilde anlam taşır. İsimliklerde plaket sistemi ile oldukça benzerdir. Plaket ve isimlikler birbirleri ile bağlantılı olan kelime ve terimlerdir tarzında da açıklanabilir. Bir başarıyı kutlamak ve ödüllendirmek amacıyla plaket ve isimlikler tercih edilir. Plaket ve isimlikler sayesinde kişiler yüksek seviyede motive olurlar.

Manevi Değeri Olan Plaket ve İsimlikler

İki farklı terim olan plaket ve isimliklerin manevi anlamda değeri büyüktür. Genel olarak kırmızı kadife kutu içerisinde tanzim edilen plaketler kişileri tam anlamıyla onure eder. Bununla birlikte isimliklerinde manevi anlamda önemi her zaman büyüktür. Yüksek segmentte başarıya nail olan kişilere her zaman plaket takdim edilir.

Plaket ve isimlikler her anlamda manevi bir değere sahiptir. Bu iki önemli kelimenin anlamları bu şekilde açıklanır. Günümüzde plaket ve isimlik üretimi yapan işletmeler yer alır. İstenilen ebat ve ölçülerde plaket ve isimlik imalatı yapılabilir. İsimlik ve plaketler bir çeşit ödül ve hediye olarak ta tercih edilir.

Markalara Özel Sticker Etiket Baskı

Markalara Özel Sticker Etiket Baskı

Hızla tükettiğimiz bu devirde üretim de aynı hızla devam ediyor. Markalar, adını hafızalara kazımak, hatırlanma oranı arttırmak ve daha çok müşteriye ulaşmak için çeşitli yollar deniyor. İlan panolarına reklam asmak, televizyon kanallarına ve internet sitelerine reklam vermek, el ilanı, broşürler dağıtmak bu yöntemlerden sadece birkaç tanesi. Ancak bir yol daha var ki günlük hayatın içinde akıllarda daha hızlı kalıyor.

Markalar İçin Hızlı Akılda Yer Etmenin Yolu

Günlük hayatın içinde hemen hemen herkes ciddi bir koşturmanın içindedir. İster sabahtan akşama dek çalışan bir beyaz yakalı olsun ister öğrenci ister ev hanımı. Herkes ciddi bir koşturma içinde. Ancak bu koşturma içinde elbette tüketim de var. Markalar ürettikleri ürünleri en kısa yolla tüketicilerine tanıtmak ve onları ürünlerini satın almaya yönlendirmek istiyor. Reklam dünyası da bu noktada markalara pek çok seçenek sunuyor. Üreticinin ihtiyaçlarına göre geniş bir yelpaze sunan reklam dünyası, en hızlı ve etkili aracı üretici firmalara sunmanın peşinde. Burada amaç üreticinin ürününü tüketiciye en kısa ve akılda kalıcı yöntemle tanıtmak.

Minik Ama Etkili Yöntemler

Reklam dünyasının markalar için önerdiği akılda kalma ve tanıtım yollarından biri sticker. Basitçe çıkartma olarak tanımlanabilecek bu yöntemle arkası yapışkanlı ve farklı ebatlarda resimli ya da yazılı görselin zemin, eşya veya sabit yüzeylere yapıştırılması ve reklamın kalıcılığının arttırılması hedefleniyor. Sticker dikkat çekicidir. Yapışkanlı kâğıt ya da plastik reklam ürünüdür. Yapıştırıcı olduğu için uzun süre kalıcıdır.

Neden Markalara Özel Olmalıdır?

Her marka kendi bilinirliğini arttırmak ve hedef kitlesine daha kolay ulaşmak isterken, hedef kitlesini kendini tanıtmak, tanıyan kitlesine hatırlatmak ve hiç tanımayan kitleye de kendini tanıtmak her markanın uzun ömürlü olmak için hedefidir. Ayrıca sektördeki diğer rakiplerinin arasından sıyrılmak, farklarını, kalitelerini bildirmek ve göz önünde de olmak isterler. İşte tam bu noktada stickertasarımının emin ellere bırakılması gerekir. Markayı iyi anlayan, analiz eden ve hedef kitlesini tanımlayabilen profesyonel ellerde reklam amacına ulaşacaktır.

Hem Reklam Hem Dekorasyon

Reklamda sticker avantajlarından biri de -şaşırtıcı gelecek- dekorasyondur. Profesyonel ellerde hazırlanmış sticker yapıştırıldığı cam, duvar, taşınır ve taşınmaz eşyaları renklendirecektir. Yapıştırıldığı yere, ihtiyaca göre, şıklık, neşe, hareket getiren bir sticker temsil ettiği markanın göz önünde bulunurluğunu ve bilinirliğini arttırır.

Çeşitli Ölçü İmkânları

Sticker ile reklam yapıp günlük hayatta daha fazla alanda müşterilerine ulaşmayı hedefleyen markalar için farklı ebatlarda stickerimkânı var. Hedef kitlesini belirlemiş bir marka hedef kitlesinin nerede, hangi alanda dikkatini çekmek istiyorsa sticker ebatları ona göre belirlenir. Böylelikle marka için tanınırlık ve bilinirlik artar.

Sticker Türleri Nelerdir?

İstek ve ihtiyaçlara göre pek çok çeşitte sticker vardır. Bunlar; kuşe sticker, şeffaf sticker, opak sticker, Kraft sticker, metalize sticker, çift taraflı sticker, cam sticker, nonperm (az yapışkanlı) sticker, taşıyıcılı stickerdır. Bu sticker türlerinden en revaçta olanları kuşe, opak ve şeffaf stickerlerdır.

 • En Fazla Tercih Edilen Sticker

En fazla tercih edilen sticker türü; kuşe stickerdir. Kuşe sticker kullanışlılığı ile bilinir. Sticker reklam olarak en fazla kullanılan tür yine kuşe stickerdır. Yapıştığı yüzeyden zor çıkar, her tasarım kolaylıkla uygulanır ve en önemlisi de renkleri canlı olarak yansıtır. Bir marka için logosunun renklerinin onun ruhunu yansıtması en önemli noktalardan biridir. İşte tam bu noktada kuşe sticker renklerin doğruluğunu ve canlılığını en iyi yansıtan sticker türü olarak en fazla tercih edilen stickerdır.

 • Daha Büyük ve Dayanıklı Sticker

Markalar bazen daha büyük alanlarda daha dayanıklı sticker türleriyle hedef kitlelerine ulaşmak isterler. Plastik malzemeden, kalıcı, ebatları daha büyük opak stickerler markanın daha göz önüne çıkmasını sağlarlar. Sağlamlığı ve şık duruşuyla markayı en iyi şekilde temsil eden opak stickerlar geniş alanlarda uzun süre kullanılabilir.

 • Bulunduğu Yüzeyin Rengini de Alan Neşeli Sticker

Şeffaf sticker, kullanım ihtiyacına göre bulunduğu yüzeyin rengini alarak marka logosunun ön plana çıkmasını sağlar. Oldukça estetik görünen bu stickerlar aynı oranda akılda kalıcıdır. Cam, metal, ahşap, ayna, elektronik eşyalar gibi çeşitli alanlarda kullanılan bu sticker oldukça şıktır.

Bir marka için elbette tanınmak, bilinmek ve hatırlanmak çok önemlidir. Ama ne olursa olsun marka reklamı profesyonel eller tarafından yapılmalıdır.