Dijital Baskı

Afiş/Poster Baskı

Afiş/Poster Baskı

Afiş baskı birçok yerde poster baskılarla birlikte anılmaktadır. Çünkü kullanım alanları ve işlevleri hemen hemen aynıdır. Geniş hedef kitleye göz alıcı bir tanıtım yapmak için kullanılan reklam aracıdır afiş veya poster baskılar. Kısa vadeli veya uzun vadeli tanıtımlarda oldukça fazla tercih edilirler. Reklam ürünü yelpazeleri ise oldukça geniştir.

Afiş/Poster Baskı Nedir?

Afiş ve posterler, ürünlerin tanıtımında kullanılan, kısa veya uzun süreli olarak sınıflandırılan reklam unsurlarıdır. Firmanıza ait tüm ürünleri bir afiş yoluyla tanıtabildiğiniz gibi tek bir ürünün de reklamını yapabilirsiniz. Afişlerin arka planı oldukça merak uyandırıcıdır. Bunun amacı, okuyucunun ilgisini çekmektir. Bir poster baskı, okuyana vermek istediği mesajı en kısa sürede vermeye çalışır.

Ürünleri veya mevcut hizmetleri en hızlı şekilde tanıtmak için afişlere başvurulur. Kolay fark edilmek üzere tasarlanan afişlerde verilmek istenen mesaj çok kısa ve nettir. Bu reklam ürünlerinde çok yoğun bir şekilde görsel ögeler kullanılmaktadır. Renkleri genelde parlaktır fakat mat tonlarda da afişlere rastlanmaktadır.

Nerelerde Kullanılır?

Afiş veya posterlerin çok geniş bir kullanım alanı vardır. Kullanıldığı yerler, insanların yoğun olarak bulunduğu bölgelerdir. Kitlelere hitap edebilmek için genelde kamuya açık alanlarda tercih edilirler. Tanıtım ve reklam amacı taşıdığı için aklınıza gelebilecek her üründe afişlere rastlayabiliriz. Bir dükkânın brandasında, yolda gördüğümüz bir duvarın üstünde, sinemaya gittiğimizde koridorlarda kısaca hayatın içinde afiş baskı ile karşılaşırız.

Afiş/Poster Türleri Nelerdir?

Afiş veya posterlerin birçok çeşidi mevcuttur. Bu çeşitler, posterlerin amaçlarına göre isim almıştır. Reklam afişleri, sosyal afişler, kültürel afişler olarak üç isim altında türlere ayrılırlar. Reklam afişler; bir ürünü, firmayı veya hizmeti tanıtan afişlerdir. Dışarı çıktığımızda en çok rastladığımız afiş çeşitlerinden bir tanesidir. Diğer bir tür ise sosyal afişlerdir. Bu tür afişlerin amacı; etkileşimde olduğu çevreyi aydınlatmaktır. Genelde bilgi veren afişlerdir.

Tarihi bir yere gittiğinizde bu afişler ile çokça karşılaşırsınız. Fakat reklam afişleri kadar çok yaygın değildir. Afiş baskı içinde en az tercih edilen türlerden bir tanesidir. Son olarak bahsedeceğimiz çeşit ise kültürel afişlerdir. Tiyatro, sinema, seminer, etkinlik gibi kültürel etkileşimi sağlayan ögeleri tanıtmak amacıyla taşıyan afişlerdir. Reklam afişleri ile beraber cadde veya sokaklarda sıkça karşılaşırız.

Afiş/Poster Baskı Siparişi Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler

Afiş ve poster baskı hazırlanma süreci, ayrı bir özen ve tabii ki özveri istemektedir. Bu noktada dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Göz alıcı, dikkat çekici, ihtişamlı ve tabii ki özgün bir tasarım en önemli kriterlerdendir. Fakat bunlardan önce uyum, her şeyden önemlidir. Posterin veya afişin her bir noktası birbiri ile uyumlu olmak zorundadır.

Örneğin afiş içinde yer verdiğiniz renkler ile yazılardaki renkler, birbiri ile örtüşmelidir. Bir fotoğraf kullanıyorsanız ve o fotoğraf posterinizde önemli bir yer kaplıyorsa renklerdeki zıtlık gözü yoracaktır. Bu noktada birebir olmasa bile poster baskı için benzer renklerin tercih edilmesi gerekmektedir. Sipariş öncesi dikkat edilmesi gerekenlerden bir tanesi de posterin hangi amaç doğrultusunda tasarlanacağıdır.

Amaç, bir posterin benliğidir. Film tanıtımı ise film ile ilgili tema ve görseller eklenir. Eğer ki bir kitap duyuru ise yazar eser gibi unsurlar dikkate alınarak çarpıcı bir slogan düşünülür. Kısaca amaç, posterin iskeletini oluşturur. Tabii ki posterin boyutu da bir diğer dikkat edilmesi gereken faktörlerden birisidir. Çok geniş bir kitleye sesleniyorsanız mümkün olduğunca büyük ölçekli kağıtları tercih etmelisiniz. Lakin unutmayın, büyük bir afiş her yere uyumlu olmaz. Caddelerde veya otobüs durakları gibi dar alanlarda küçük afiş baskı iyi bir çözüm yolu olacaktır.

Afiş Baskı Süreci

Sürece başlarken ilk olarak neyi tanıtmak istediğinizi belli etmelisiniz. Bu, firmanız veya firmanızın yaratmış olduğu bir ürün olabilir. Ya da bambaşka bir şey. Reklamı yapılabilecek bir öğe olması afişin basılması için yeterlidir. Bir örnek üzerinden gidelim ve bu örnekten yola çıkarak afiş baskının sürecini sizlere aktaralım.

Neyi Ön Plana Çıkarmak İstiyorum?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi her türlü ürün tanıtımı, afiş için uygun bir zemindir. Bir kalem tanıtmak istiyorsunuz diyelim. Bunun afişte reklamını yapacaksınız. O zaman, seçtiğiniz kalemi diğer kalemlerden ayıran fark ne? Onu düşünün. Bu; rengi, tasarımı veya sahip olmuş olduğu konfor olabilir. Bunu poster baskı içinde belli etmemiz lazım. Kalemimizin görselini yüksek çözünürlükte ekleyerek çarpıcı bir slogan seçelim. Slogan ve görsel, afişe olan ilgiyi arttıracaktır. Daha sonra insanların neden bu ürünü tercih etmesi gerektiği konusunda ufak bir yazı da işi çözecektir. Bu yazı, kısa, net ve tabii ki anlaşılabilir olmak zorundadır.

Kâğıt Seçimi

Posterinizin veya afişinizin ana hatlarını belirlediyseniz artık kâğıt seçimini yapabilirsiniz. Posterlerde genel olarak ‘’kuşe’’ adını verdiğimiz bir kâğıt kullanılmaktadır. Bu kâğıdın mat, yarı mat ve parlak çeşitleri bulunmaktadır. Yüksek çözünürlüklü baskılarda kuşe kâğıt kullanılmaktadır. Pürüzsüz bir yüzeye sahip olması, daha ağır bir yapıya sahip olması da afiş baskı için tercih edilme sebeplerinden bir tanesidir. Fakat her bir kuşe kâğıt aynı değildir. Poster için kuşe kağıtları, ağırlıklarına göre sınıflanır. 90 gramdan başlayan kağıtlar, 400 grama kadar çıkabilmektedir. En ideal olan ağırlık ise 200 – 220 gram arası olan ağırlıktır.

Baskı Tekniği Seçimi

Parlak kuşe kâğıda tasarım çok daha pratik bir şekilde işlenmektedir. Matta ise bu durum biraz daha uzun sürer. Kağıtlara belirlenen tasarımı aktarma noktasında ise dijital baskı tekniği genel olarak tercih edilmektedir. Bu teknik ile poster baskı, çok daha kaliteli bir şekilde çıkmaktadır. Bütçenize ve tabii ki amacınıza göre kağıdınızı seçebilirsiniz. Kağıtların ağırlıkları, fiyatlarına göre eş orantıda yükselmektedir. Tercih yaparken bu noktayı da göz önünde bulundurmayı unutmayın.

“Kaşe ” isimli yazımızı okumak için tıklayınız.

3 thoughts on “Afiş/Poster Baskı

  1. Geri bildirim: Poster Baskı Nedir?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir